avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Activitate annemaria

Activitate annemaria

elga50 a scris:

15 zile.

Si da, 60 lei pentru cheltuieli impartite pe numar de persoane este enorm. Eu cred totusi ca va inselati. Poate suma sa fie la 2 persoane, nu pentru una singura.

Aveti dreptul sa va interesati la administrator si sa va si raspunda.


M-am interesat - sunt pentru o persoana cei 60 ron. Am mai intrebat si de ce nu a fost luat in calcul consumul de apa raportat de mine (respectiv 1 mc de apa calda si 3 mc de apa rece) si a fost trecut 6mc de apa calda si 10mc de apa rece si mi s-a raspuns ca nu se poate ca 2 persoane sa consume atat de putina apa intr-o luna. :O
I-am explicat ca stau singura si ar trebui sa vada asta si din consulmul de apa, si in plus in luna respectiva am lipsit circa 16 zile (cei drept nu consecutiv). Nu comentez raspunsul pe care l-am primit - risc sa fiu acuzata de abuz de limbaj :D , insa daca cele 15 zile de absenta nu trebuie sa fie consecutive voi solicita de la firma la care lucrez ordinul de deplasare pentru a ma scoate de la intretinere in fiecare luna in care am deplasari in tara sau in strainatate.

Referitor la prietenul meu, el nu are cum sa se scada de la intretinere de la blocul lui pentru ca este acolo in fiecare zi, deci practic plateste intretinere in 2 locuri. #-o
Buna ziua.

Nu ma supar :D.

Insa ma deranjeaza ideea ca se poate trece in plus la intretinere o persoana care sta 1 ora (maxim 2 ore duminica) pe zi in apartament. Gazul nu este contorizat - insa chiar o sa fac o cerere pentru debransare deoarce aragazul si cuptorul sunt electrice. Apa este contorizata. Iar 60 ron pentru o persoana pe luna pentru lift si electricitate spatii comune si gunoi mi se pare o suma absurd de mare.

Sa inteleg insa ca daca in fiecare zi vine alta persoana in vizita ar fi ok? :D

Ma puteti ajuta cu inca un raspuns: cate zile pe luna trebuie sa lipseasca o persoana din apartament pentru a putea fi scoasa de la intretinere?

Multumesc
AnneMaria
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati si pe mine sa clarific o problema pe care o am cu asociatia de proprietari de la blocul unde locuiesc. Am avut supriza neplacuta sa descopar a fost trecuta o persoana in plus la intretinere - prespectiv prietenul meu care ma viziteaza zilnic insa nu ramane peste noapte decat in cazul in care eu sunt plecata din localitate. Stiam ca legea prevede ca o persoana sa locuiasca in apartament minimun 15 zile pe luna pentru a putea fi trecuta la intretinere.
Desi am facut sesizare catre asociatie, si am depus si adeverinta ca prietenul meu locuieste si plateste intretinere in alta parte, refuza sa-l scoata de la intretinere si sa recalculeze cotele pe luna trecuta. Mai mult, mi-au spus ca si pe luna aceasta va fi trecut la intretinere.

Este legal ce fac? E mai mult o problema de principiu decat una de bani.

Multumesc
Anne Maria