avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Activitate hana10

Activitate hana10

Buna ziua!
Am avut bafta de a lucra in cadrul unui proiect finantat din fonduri europene printr-o universitate. Am fost implicata in calitate de coordonator rural pentru acest proiect. Pentru aceasta am semnat un contract individual de munca cu Universiatea. Problema este ca in urama realizarii proiectului nu s-au atins indicatorii prevezuti de proiect si din acesta cauza mi s-a spus ca mi se va cere 50% din salar pe lunile anterioare, adica sa duc banii inapoi. In contract nu se prevede aceasta clauza. Este posibil asa ceva? Daca acesti indicatori nu au fost realizati au dreptul sa imi ceara 50% din salarul primit pe lunile anterioare? La un moment dat ni se comunica ca nu voi primi salariul pe lunile ce urmeaza. Proiectul a fost sustinut din banii universitatii care i-a recuperat in momentul rambursarii sumelor, iar la un moment data s-a spus ca nu se vor mai rambursa banii si nu ne vom primi salariile pe lunile urmatoare...insa acuma ce se intampla mi se pare absurd. As aprecia daca puteti sa ma lamuriti...sau sa-mi indicati unde sa caut raspuns
srl-ul a livrat bunuri catre intreprinderea individuala, conform facturii atasate plangerii, iar acesta refuza sa plateasca, a fost somata si a primit si notificare si tot refuza sa plateasca. In acest caz s-a decis recuperarea creantei pe cale juridica asa ca am formulat o plangere, in temeiul dispozitiilor oug 119/2007. aceasta plangere a fost respinsa. Instanta a stabilit ca raportul juridic nu a fost stabilit intre 2 comerciant, intreprinderea individuala nu dobandeste personalitate juridica prin inscrierea la Registrul comertului si implicit nu devine comerciant.
buna ziua
am si eu o intrebare daca poate sa ma ajute cineva.
Am facut o plangere catre judecatorie impotriva unei intreprinderi individuale. Aceasta a fost respinsa pe motiv ca trebuie formulata in civil.,reditoarea este un SRL
As avea nevoie de un model, mai exact cum se formuleaza o astfel de cerere.

Va multumesc