avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Activitate ionut722

Activitate ionut722

Răspuns la discuția amenda sau nu?
ms de raspunsuri. o sa-i zic sa stea cu ochii pe postas saptamanile urmatoare.
Discuție amenda sau nu?
Buna ziua. am un vecin taximetrist si am apelat astazi la el pentru o cursa. La destinatie a oprit in spatele unei statii de taxi, i-am platit, dar pentru ca nu avea rest sa-mi dea am mers pret de 30 secunde - 1 minut la un chiosc de langa sa schimb banii. I-am platit cursa si am plecat, iar el cand sa plece a fost oprit de o patrula de politie de la circulatie pe motiv ca stationa neregulamentar in afara statiei de taxi. Ma sunat vecinul taximetrist pe mobil, sa vin sa ma pun martor ca el a stationat pret de max 1 minut pana sa-l platesc. M-am intors la masina (eram la o distanta de vreo 20 metri cand ma sunat) si m-a intrebat agentul de circulatie daca vreau sa ma pun martor,am zis ca da, i-am dat buletinul, am scris in procesul verbal ce sa intamplat ( ca m-am dus sa schimb banii, ca sa-l platesc cursa in regim taxi), am semnat, i-ar cand i-a zis si la vecinamiu daca vrea sa semneze procesul verbal acesta a zis ca el nu semneaza nimica, n-a primit copie dupa proces verbal, sau n-a vrut el, nu mai tin minte..... In fine, vecinamiu o zis ca pe marturia mea i se anuleaza amenda.
Intrebarea mea e daca primeste asta sau nu amenda?
ma gandesc ca poate ma cheama la sectie sa dau o declaratie in calitate de martor, sa se stabileasca imprejurarile...sau e posibil sa ma cheme la judecatorie ca martor, daca astia se judeca pentru amenda?