avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate mictibo

Activitate mictibo

Acum am vazut ca ati scris, citez "bineinteles sperand ca ati mentionat formulat obiectiuni la rubrica cu pricina din procesul- verbal.".
Pai, eu am contestat verbal si-am obiectat insa numai verbal ca locul ne semnalizt cum trebuie si ca atrag oamenii in capcana. La sfarsit i-am cerut politistului sa-mi arate procesul verbal sa vad daca pana la urma il semnez sau nu, eram curios si daca am intr-adevar vreo rubrica de obiectiuni, insa n-a vrut.. nu completase decat datele mele de pe buletin si luase semnatura martorului (proprietarului locului de parcare) .. in rest nimic... spunandu-mi ca o sa aiba el grija sa completeze pe-orma si-o da de dimineata sefului de sectie...
Dupa scandalul si amenintarile pe care li le facusem.. m-am gandit doar ca pur si simplu s-ar putea sa nu mai completeze procesul verbal sa-l dea mai departe.. mi-am luat buletinul si-am plecat...
Deci trebuia formulat in procesul verbal ca am obiectiuni ?
Din intamplare aveam camera foto la mine aseara, am setat sa se imprime si data si ora pe cele vreo 30 de fotografii facute. Din intamplare, am si martor. Deci acestea ar fi rezolvate.
Am mai citit intre timp cate ceva pe forum si pare ca pasii sunt urmatorii ? :
1. Primesc procesul verbal la Constanta (acolo am adresa de buletin) si nu la Bucuresti unde s-a intamplat incidentul ?
2. Ma duc si platesc pentru orice eventualitate cei 750 lei in 48 de ore, incat daca nu iese contestatia sa nu platesc 1500 lei ?
3. Unde depun contestatia in cele 15 zile pe care le am la dispozitie ?
4. Trebuie scrise si cele ce le contest ? Adica ar trebui sa contest eventual si intocmirea Procesului Verbal ? Trebuie scris tot ce contest, altfel nu se ia ulterior in considerare ? Adica trebuie sa studiez bine imi vine Procesul Verbal acasa, incat in cele doua zile pe care le voi avea la dispozitie sa rezolv tot ?
5. Unde are loc judecata ? in Constanta sau in Bucuresti ?
6. Daca mi se da dreptate imi primesc banii inapoi ?
7. Daca nu mi se da dreptate mai platesc ceva in plus ? Cheltuieli de judecata.. de insubordonare.. etc..
8. Are rost sa dau in judecata pe cel cu locul de parcare fiindca nu-l tine marcat clar, insa are pretentii ? Dar pe politistul comunitar ca da amenda si ma pune intutil pe drumuri fara ca acel loc sa fie clar marcat ? Are rost sau doar ma complic inutil si eventual mai cheltui si bani in plus ?

Multumesc mult
Buna ziua,
Am parcat aseara pe un loc de parcare la strada pe bulevardul Dna Ghica in Bucuresti. Locul avea ca marcaje clare doar doua linii laterale trase cu vopsea. In plus la asta, avea la intrare o mazgalitura cu vopsea cojita.. destul de neclara (mai tarziu s-a dovedit ca se vroia a fi cifra 10) si o placa de lemn, jumatate lipsa, batuta in cuie pe un pom la capatul locului, pe care era scris ceva, dar nu se intelegea ce. Neparandu-mi-se nimic dubios, am plecat nelasand nici macar nr de telefon in parbriz. La intoarcere, politia comunitara imi facuse proces verbal, pe care n-am vrut sa-l semnez.
Ce se face in cazul asta, avand in vedere ca locul chiar nu era deloc clar ca este cu plata ? N-au vrut sa-mi arate o poza in care sa fie demonstrat ca eu sunt parcat pe un loc care e evident cu plata, si nici n-ar fi avut cum sa aiba.. Amenda este neasteptat de mare.. 750 lei sau 1500 lei, bani de care pot da in judecata banuiesc ca si pe proprietar, si pe politistii comunitari
Multumesc mult,