avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Activitate aoa

Activitate aoa

Răspuns la discuția delimitare parte comuna
vecine, una peste alta nu esti consecvent ... ba ma duc la restaurant cu farfuriile mele, ba t-ul nu se strica nici-o data ... am supus atentiei o situatie reala: dupa 10 ani s-a crapat t-ul pe coloana de apa rece pe orizontala (explicatie pt.tine: are 2 verticale si o orizontala!) .... ce atata caz ... spuneai ca exista si ca ai reglementari legale, pe care le asteptam cu totii aici... despre rest numai de bine, sanatate si cele bune ... ori ne ajuti, ori ne lasi in pace ... branci ne dam singuri!
Răspuns la discuția delimitare parte comuna
dupa cum ati precizat, foarte corect dealtfel, tot ce este pe verticala este parte comuna!, insa t-ul face legatura pe orizontala ... parerea mea este ca, in cazul unei instalatii noi (inlocuire cea veche) ar fi corect ca acesta sa fie suportat de asociatie, insa intretinerea lui ulterioara, precum si a robinetului si a intregii instalatii sa fie in sarcina proprietarului (adica o eventuala inlocuire - distrugere in timp - sa fie suportata de proprietar).
salutare,
am o problema a carei rezolvare nu am gasit-o reglementata nicaieri si de aceea apelez la cunostintele voastre (poate ati trecut prin asa ceva!): unde se face delimitarea intre parte comuna si proprietate, pentru coloanele verticale de alimentare cu apa calda sau rece la nivelul unui apartament? mai exact, exista 2 pareri, si anume: 1 - teul de la imbinarea tevilor din nisa apartamentului si tot ce e pe orizontala (spre apartament, robinet, etc.) este proprietate a apartamentului (plateste pentru inlocuire/reparatie); 2 - teul si robinetul (montat foarte aproape de el) tine de asociatie, iar restul de apartament ...
multumesc anticipat pentru sprijin si pareri