avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Activitate BogdanBunea

Activitate BogdanBunea

Am recurs si la aceasta varianta, sa-mi elibereze in scris faptul ca nu am datorii la ei (neexistand in nicio baza de date), si atunci au dat-o din colt in colt, cum ca e posibil sa-mi fi vandut contracul la firma de recuperari. I-am rugat sa ia legatura cu firma de recuperari cu care lucreaza si nu au vrut sa o faca :(. I-am rugat sa-mi dea unnumar de contact de acolo, ca ma interesez eu (daca pe ei ii deranjez) si din nou nu au vrut, pe motiv ca nu au voie (proceduri...)

Edit: Plus ca nu m-a contactat nimeni pentru a ma actiona in instanta sau ceva de genul asta...nicio firma de recuperari, nicio banca...nimeni...
Am incercat sa-i contactez telefonic in nenumarate randuri, fara niciun succes. Nu mi-a raspuns nimeni... :((
Buna ziua,
Am si eu o problema si sper din tot sufletul sa ma puteti indruma.
Acum cca 5 ani de zile, am facut un credit de consum prin magazinul DOMO, achizitionand in rate cateva produse de la ei. Cei de la DOMO mi-au inmanat un biletel pe care erau notate numarul de contract si contul in care sa virez banii prin Banca Transilvania. Ideea este ca niciodata nu am efectuat platile lunar, la fiecare 3-4 luni achitam suma restanta + suma pentru inca o luna. Toate bune si frumoase pana intr-o zi cand am pierdut acel biletel, iar cand m-am prezentat la banca sa achit, mi-au spus ca nu-mi pot lua banii deoarece nu am acel biletel si ca sa sun la un numar de telefon de la banca sa ma gaseasca dupa CNP si sa-mi spuna cat am de plata. Le-am urmat sfatul, am sunat la acel numar, mi-au dat alt numar (pe motiv ca ei nu se ocupa de credite), am sunat si la acela, mi-au fost date alte 2 numere de telefon, binenteles am sunat si acolo si aceeasi poveste dar de data asta mi-au dat un numar de telefon de la GE-Money (pe motiv ca ei au finantat creditul meu). Intr-un final am aflat suma pe care o datoram (precizez ca le-am notat intr-o agenda personala), m-am intors in banca si am putut efectua plata (crezandu-ma pe cuvant, fara a mai face alte verificari). Urmatoare data cand m-am dus sa platesc am avut parte de aceeasi poveste, numai ca acum nu a mai raspuns nimeni la acele numere de telefon. Toate astea se intamplau prin toamna anului 2009. De atunci am renuntat sa le mai platesc, pana in momentul de fata cand am vrut sa-mi fac un credit de nevoi personale la o banca si mi-a fost refuzat creditul din cauza faptului ca sunt inscris la Biroul de Credite cu acel credit de consum. Am inceput sa ma interesez din nou in privinta acelui credit (suma totala restanta) pentru a-l achita integral. Si am reluat povestea, suna la Banca Transilvania, suna la GE-Money, suna la Ralfi IFN, suna la DOMO, numai ca de data asta nimeni nu m-a mai gasit in absolut nicio baza de date. Eu, din punctul lor de vedere nu am fost niciodata clientul lor. Astazi am ajuns chiar si la un magazin DOMO care mi-au spus ca Banca Transilvania a finantat creditul meu, la 5 min dupa ce am iesit din acel magazin, am intrat intr-o sucursala a bancii transilvania, care binenteles mi-au spus ca cei de la GE-Money mi-au finantat creditul si nu ei...si tot asa.
Intrebarea mea este:
Cum as putea afla si eu cum sa scap de aceasta datorie si cui ii datorez de fapt acei bani ??? Si daca dupa ce achit (sa zicem ca aflu prin absurd cui datorez banii) le pot solicita o nota scrisa cum ca nu mai am datorii la ei, pentru a realizara creditul la cealalta banca ???