avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate popysboy

Activitate popysboy

nu avem presedinte...suntem obisnuiti sa nu avem...nu avem nici primar: baia mare, in aceste zile nu are nici primar...
Azi o sa trec si pe la primarie, sa vad ce o sa-mi zica de acolo. O sa mai trec si pe la presa locala, poate un reportaj va schimba multe...
Sa continuam cu povestea apei. Aseara am facut putin scandal pe scara, drept urmare, seful scarii, care este politist, si-a chemat 2 colegi sa clarificam treaba cu apa. Au venit, au constatat ca miroase groaznic, dar proprietarul de la etajul 2 n-a fost de gasit.Cei doi domni politisti ne-au intrebat daca l-am vazut in unltimul timp pe parat si s-a suspectat ca e posibil sa fie mort in casa-de unde si mirosul...am chemat pompierii. A venit o masina de pompieri, au constatat ca pute si au inceput interventia pe un geam care era deschis. Intre timp sotia sefului de scara a luat legatura cu cineva dintr-un sat unde mai mergea vecinul de la 2 ( o sa-i zic Virgil) si a aflat ca este acasa, iar pompierii si politia au abandonat misiunea, doar n-o sa faca violare de domiciliu.
Dis de dimineata am plecat cu seful scarii si cu o alta vecina la sanepid, unde am depus o plangere, ce va fi solutionata in termen de 30 de zile, dar cu apa tot n-am rezolvat.
Ideea e ca doua apartamente sunt inundate, eu trebuie sa stau fara apa, deoarece daca ii dau drumul fac inundatiile sa fie si mai mari, si totul din cauza lui Virgil, care n-are apa de vreo 2 ani si care mi-a taiat conducta mea ...sa se poata alimenta.
Ce sa fac?La cine sa mai apelez?
Asociatia locatarilor nu exista
Primaria are doar terenul de sub bloc, apartamentele sunt cumparate de locatari
Suntem blocu lu papura voda
ma intreb daca o solutie sa il actionez in instanta pe Virgil?Daca da, ce implica acest lucru?Am nevoie de avocat? Platit sau neplatit?
Ideea e ca mi-a taiat conducta, iar apoi s-a dus la caminul cu contoarele de apa si de acolo a inchis.Acel camin nu este dotat cu sistem de inchidere, se gaseste langa bloc si poate avea oricine acces la el.
Am vorbit si cu seful de scara. Mi-a spus ca nu e problema lui, sa mi-o rezolv
Daca dau drumul la apa, de la robinetul de jos, inund 3 apartamente: cel al vecinului de la 2, si pana jos la parter.
Locuiesc la etajul 4 al unui bloc. De craciun am avut surpriza sa nu am apa; neavand apa, n-am avut nici caldura.Am descoperit ca era o defectiune la etajul 2 la o persoana care nu mai avea apa de vreo 2 ani, deoarece nu a platit. Am sunat la usa si nu mi-a raspuns nimeni, drept urmare am plecat la politie. Acolo mi s-a spus ca nu e de competenta lor si ca nu pot face nimic. Am tot insistat, iar intr-un final l-am gasit pe vecinul cu pricina si i-am explicat cum sta treaba. Dupa 2 zile..problema rezolvata. Mi-a adus bucata de teava taiata cu bomfaierul- el zicea ca a fost roasa de beton...in fine, mi-a parut bine ca am apa. Aseara am descoperit ca nu am apa din nou, iar problema e tot de la acel vecin, care din cate am auzit ar fi intepat teava, sa aiba si el apa.in apartament are 2 caini, sobolani si mizerii.abia ca poti trece pe langa usa..
Mentionez ca nu m-a lasat sa intru in apartament sa lucrez la conducta, a facut el totul si l-am si remunerat.
Ce pot face sa-mi rezolv problema?La cine trebuie sa apelez?