avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1212 soluții astăzi
Forum Activitate czsniper

Activitate czsniper

Ok, multumesc frumos, asa am sa fac. Sper sa se poata rezolva.
Buna ziua, am sa incep prin a explica exact ca in declaratii un accident produs la data de 15.02.2010.

Ma aflam la volanul unui autoturism in conditii de vreme nefavorabila (polei) impreuna cu 3 pasageri (prieteni), pe o anumita portiune de asfalt fiind polei am pierdut controlul autovechiculului iar acesta derapand a intrat intr-o remorca parcata pe marginea partii carosabile (aceasta fiind rezolvata prin asigurare). Dupa accident la cateva minute a ajus la fata locului o ambulanta smurd oferindu-ne primul ajutor, la cateva minute diferenta ajungand si un echipaj de politie care bineinteles ca m-a supus testului de alcoolemie, rezultatul fiind 0,00 %, si totodata retinandu-mi permisul de conducere. Echipajul smurd ne-a transportat la spital pentru a face verificari amanuntite daca avem ceva probleme (lovituri la cap, etc). In urma radiografiilor nimeni nu a avut nici o problema grava, inafara micilor dureri de cap (ameteli - presupun ca de la injectia facuta in salvare). A 2-a zi am fost chemat la Udriste pentru a declara cum s-a intamplat, la scurt timp venind si cu prientenii mei (victimele) pentru a depunde declaratii (la sfatul Domnului politist - pentru a grabi rezultatul anchetei). Declaratiile au fost depuse la 3 zile de la accident nici una din victime sa fi avut pretentie la despagubire.
De atunci sunt nevoit sa ma deplasez luna de luna la parchetul de pe langa judecatoria Bucuresti pentru a primi acordul procurorului de a prelungi dovada inlocuitoare timp de 30 zile, aceasta fiind acordata in fiecare luna.
Nu ma deranjeaza acest lucru, pentru ca imi permit sa pierd 3 - 4 ore pentru a obtine dreptul de a circula 30 zile, dar problema este ca la sfarsitul lunii august sunt nevoit sa plec din tara pentru o perioada destul de maricica ( 9 luni de zile), iar prelungirea dovezii inlocuitoare imi este imposibila.
Nu inteleg de ce ar putea dura atat de mult solutionarea unui dosar la care deja exista raspuns din moment ce victimele nu au pretentii.

Cum pot rezolva aceasta problema mai repede ?

Multumesc frumos.