avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1705 soluții astăzi
Forum Activitate PetreaCorina

Activitate PetreaCorina

Am fost angajata a unei firme de schimb valutar din Bucuresti (eu locuiesc in Brasov).
Data de 2 iunie 2010 a fost ultima zi de lucru ( am fost disponibilizata cu art.65/lit.1 din Codul muncii).In decizia de disponibilizare, se specifica ca voi primi un salariu compensatoriu de baza lunar (conf. art.78 din Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National) si toate drepturile banesti cuvenite la zi.Mentionez ca in perioada de preaviz am solicitat sa lucrez conform legii 4 ore zilnic.La ora actuala, desi au trecut aproape 2 luni, nu mi-am primit integral drepturile banesti respectiv :
-pe luna mai in loc de 544 lei mi s-au virat in cont conf. extrasului de cont 347lei
-pe luna iunie (salariu compensatoriu + concediu neefectuat 8 zile) in loc de 960lei mi s-au virat doar 400 lei !!!
Am dat telefoane nenumarate firmei si mi s-a comunicat de la serviciul resurse umane cum ca aceasta ar fi ambitia patroanei (chipurile ca de ce am solicitat sa lucrez in preaviz 4 ore)
Am facut reclamatie la ITM Bucuresti , iar acestia in urma controlului efectuat la firma li s-a prezentat fluturasul de salariu semnat de mine ca fiind dovada platii unui salariu pe luna mai, desi eu nu am semnat nimic pe fluturas , ba dimpotriva pe nota de lichidare am mentionat ca nu mi-am primit drepturile banesti cuvenite.ITM-ul in adresa catre mine au mentionat ca imi voi primi aceste drepturi neplatite la data de 16 iulie 2010 (zi de salariu) , iar acest lucru nu s-a intimplat. Ce pot face???
ITM din nou? Politie (fals in acte, uz de fals, furt) ? Tribunal ?
Va rog sa ma ajutati cu sfaturile dumneavoastra !
Va multumesc.
Petrea Corina