avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Activitate marius.mac

Activitate marius.mac

Buna ziua.

Situatia este urmatoarea: locuiesc impreuna cu sora mea (nu mai am alti frati) intr-un apartament aflat in posesia tatalui meu.
Sora mea a dat avansul pentru un alt apartament. Eu vreau sa raman in apartamentul tatalui si deci trebuie sa-i ofer sorei mele jumatate din valoarea apartamentului.
Pentru asta vreau sa fac un credit 'prima casa'. La o banca mi s-a spus ca nu se poate face credit ipotecar (si deci nici 'prima casa') pentru imobile vandute in familie: de la tata la fiu etc. Exista o asemenea limitare sau este doar un exces de prudenta?
Inca o intrebare: apartamentul va fi evaluat cu siguranta la o suma mai mare decat cea pe care o voi lua cu titlu de credit de la banca.
La momentul vanzarii-cumpararii, teoretic eu i-am platit deja tatalui diferenta de bani (practic imi va dona partea mea de apartament). Cum se procedeaza? Din ce am inteles, se face un act notarial care atesta catre banca faptul ca eu am platit tatalui meu suma x care este diferenta dintre valoarea apartamentului si suma primita de la banca imprumut. Este corect?

Multumesc pentru raspunsuri.