avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate ion panaite

Activitate ion panaite

Răspuns la discuția vanzare apartament cu sulta
ioana_cristea a scris:

buna ziua.dvs daca veti face acum cadastru si intabularea aceste se vor face in baza hot de partaj, pt ca in baza ei ati devenit unic proprietar.
asa ca sulta va figura la sarcini.
va trebui sa promovati o actiune prin care sa se constate prescriptia dreptului de a se mai cere plata sultei.

buna ziua ! multumesc pentru informatie. asta am si facut deja . e totusi ambiguua si ilogica legea.
Răspuns la discuția vanzare apartament cu sulta
carmenmur a scris:

sulta este prescrisa.nu cred ca sunt probleme la vanzare.
in eventulitate consemnati sulta la CEC pe numele fostei sotii, asa cum prevede Codul de proc civ, si atunci puteti sa vindeti linistit.

multumesc pt interventie. asta e si problema ca....nu se mai poate consemna undeva chiar daca as dori sa o platesc si acum , decat prin actiune in instanta. Am fost in audienta la sefa CFsector5 si mi-a aratat o lege prin care trebuie sa fac actiune in instanta iindiferent daca se achita sau se prescrie.
Răspuns la discuția vanzare apartament cu sulta
Va multumesc inca odata pt raspuunsuri
Tot acel cineva scria aici pe forum … ca sulta nu e o sarcina . Apoi va intreb si eu …unde e logica acestei legi ,daca tot nu e nici o problema de a vinde apartamentul ? Si daca cumparatorul va vinde la randul lui …si tot asa …? De ce trebuie sa mai imi apara sulta in CF ? Si mai ales daca … e ca si prescrisa. Si ce e si mai si … de ce imi trebuie actiune in instanta pentru a o radia. Ce legatura are apartamentul cu aceasta sulta pe care EU trebuia sa i-o platesc si mai ales acum cand e deja prescrisa . Daca cumva un incendiu sau o alta catastrofa imi rade apartamentul de pe fata pamantului … eu mai trebuie sa-I dau sulta sotiei ? o intrebare mai mult hazlie la o chestiune ilogica
Răspuns la discuția vanzare apartament cu sulta
va multumesc pentru raspuns ! am gasit cineva sa cumpere si asa, insa spuneti-mi va rog ... atunci vand va veni termenul sa radiez , se va radia ...si ? de ce ar trebui sa se teama cumparatoruul ?
Răspuns la discuția vanzare apartament cu sulta
inca nu am facut cadastru si intabulare . cineva aici raspundea pentru un subiect asemanator urmatoarele :
"Pentru garantarea platii sultei de catre sotie trebuie ca in cuprinsul procesului de partaj, copartajantul sa ceara instantei sa i se recunoasca un drept de retentie, ca o garantie, pina la plata integrala a sultei de catre sotie.
Altfel, nu exista o cale legala de a impiedica sotia sa instraineze imobilul."
In sentinta mea de partaj nu scrie nimic asa ceva . Decat ca trebuie sa-i platesc aceasta sulta , care dupa atatia ani se prescrie .
Sa zicem ca vand , sulta apare in extrasul de carte funciara si apoi ? Nu se poateradia si apoi chiar daca apare ?
Buna ziua tuturor !
As dori si eu un ajutor va rog.
Am divortat in anul 2000 iar divortul s-a facut in lipsa pentru ca fosta sotie a plecat pur si simplu.
S-a facut si partajul tot in lipsa in urma caruia mi s—a atribuit apartamentul mie . Si de platit o sulta in valoare de 1500 de euro. Negasind-o pe fosta sotie nici in ziua de azi… nu am avut cum sa-I dau sulta. Acum insa as vrea sa vand apartamentul si ma lovesc de aceasta sulta. Am deschis deja actiune in instanta pentru radiere pentru ca nu se mai pune problema de a plati . Intrebarea mea este daca pot vinde apartamentul ?
Multumesc !