avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate bobidan

Activitate bobidan

in urma cu 3 saptamani primesc de la cass o somatie pt neplata cass-ului in suma de 2000 lei, restante din 2005-2009 cu penalitati si majorari. mi s-a taiat si pofta de concediu...
m-am informat la cass despre acest fapt si mi-au zis ca am avut activitati individuale din care am realizat venit. da, este adevarat, am facut si eu cateva asigurari la asitrans si am obtinut venit. totodata ki-am inchiriat apartamentul si... iaca am si venit din cedarea folosintei bunurilor. am mers la finante si mi-am scos deciziile de impunere pe ultimii 5 ani si am observat ca pe langa venituri in anii 2006-2009 am realizat in 2005 o pierdere care este mai mare decat toate veniturile din cei 5 ani. intrebarea mea este : pierderea din 2005 o pot recupera in urmatorii ani (adica2006-2009), astfel incat sa nu mai fiu nevoit sa platesc cass? mentionez ca in toata aceasta perioada am lucrat la un srl, unde contributiile virate la cass au fost complect indeplinite.
in orice caz, am sa fac o plangere la cass pentru ca inca nu au trecut 30 de zile.
in asteptarea unui raspuns va multumesc anticipat.