avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate paun rodica

Activitate paun rodica

mama e divortata, are copii din prima casatorie, a dobandit niste bunuri. se recasatoreste. in caz de deces al mamei cum se face succesiunea bunurilor pe care mama le are pe numele ei? multumesc
vrem sa dam in judecata un restantier. in apart locuieste fiul proprietarei care a decedat de curand. pe numele cui facem cererea de chemare in instanta? avem sanse de reusita? putem sa inscriem privilegiul imobiliar doar pe baza listelor de plata si a fisei proprietarului din care rezulta datoria? Multumesc anticipat
1. exista alta modalitate de a legaliza o rel de uniune consensuala in afara de casatorie? 2. care este considerata data inceperii uniunii consensuale? 3. dupa cati ani cei doi au drepturi egale, cum au sotii? 4. dupa deces, perechea poate beneficia de pensie de urmas? 5. proprietatile cumparate inainte de uniune de unul din parteneri pot fi atacate de celalalt sau de mostenitorii celuilalt in caz de separare sau de deces al primului? 6. pe parcursul relatiei au fost cumparate mai multe proprietati de catre cei doi, dar in procente diferite de de coproprietate. In caz de separare sau de deces al unuia din parteneri, aceste cote pot fi modificate sau raman definitive asa cum au fost ele precizate in actul de vanzare_cump. ? 7.partenerul participa la masa succesorala si daca da, in ce procent fata de copiii naturali ai partenerului defunct? multumesc anticipat
Răspuns la discuția pls, nu-mi gasesc intrebarea
sa mai scriu odata intrebarea mea?
Răspuns la discuția pls, nu-mi gasesc intrebarea
am pus-o, mi-au aparut categ de subiecte, mi-a aparut daca sunt de acord cu cond forumului am dat accept si cand am intrat pe ``deschise de mine `` nu mi-a aparut subiectul
nu-mi gasesc intrebarea si nu stiu unde sa caut si nici nu vreau s-o pun inca odata sa nu incalc regula forumului:-/ sorry sunt incepatoare...
multumesc
mai e valabil art 2 din legea 175/2010 privind scutirea de la plata penalitati de intarziere?
cum se poate efectua executarea silita la restante intretinere si la ce suma? e nevoie de hotarare judecatoreasca sau nu?