avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Activitate gabi777

Activitate gabi777

Am achizitionat un autoturism KIA SORENTO productie non UE an 2006 in sistem leasing pe SOCIETATE Valoarea contractului de leasing 35000 euro. In luna martie 2010 am suferit un accindent de circulatie iar firma de asigurari a luat decizia de dauna totala si a achitat banii in contul firmei de leasing 23900 euro. Intre timp eu nu am mai achitat ratele de leasing crezand ca suma care o mai aveam de achitat din contract ( aproximativ 15000 euro ) se va compensa cu suma care o vor achita asigurarile. Inainte de a se achita suma de 23900 de catre asigurari in contul firmei de leasing am primit o adresa acasa prin care contractul de leasing este anulat datorita neplatii a 3 rate consecutive si somatia de plata a sumei datorate (aprox 15000 euro) . Astazi primesc o factura sa achit taxa vamala in suma de 55000 lei . Nu mai inteleg nimic. Intrebarea mea este daca firma de leasing isi recupereaza suma pe care o datorez din banii primiti de la asigurari ??? Poate imi puteti explica si cum au stabilit suma de 55000 lei pentru taxa vamala?? Cum se poate radia acum masina de la taxe si impozite si de la politie ???? Ce demersuri trebuie sa fac pentru a termina acest contract de leasing care m-a albit de tot ???? Din cate stiu taxa vamala pt masini importate inainte de 2006 este de 30 % din valoarea reziduala care e 20 % din valoarea de nou masinii. Daca contractul de leasing a fost reziliat prin neplata ratelor inseamna ca se va plati taxa vamala la toata valoare masinii ?