avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Activitate adelanegreanu

Activitate adelanegreanu

Răspuns la discuția Dreptul la casa bunicilor
Si in cazul acesta ce se poate face mai exact ca terenul sa fie trecut pe numele parintilor? Ar putea sa catige dreptul sa locuiasca in una din casele bunicului, renovate si extinse de parintii mei? Sau trebuie sa-i dam o suma de bani la succesiune?
Chiar nu dorim sa locuiasca cu noi, lucru pe care l-ar putea dori matusa acum ca fiica ei se casatoreste si va trebui sa stea cu ea.
Răspuns la discuția Dreptul la casa bunicilor
Multumesc mult pentru raspunsul prompt!
Inca ceva: nu ma pricep prea bine dar am citit intre timp ca exista si vanzare-cumparare cu clauza de intretinere. E diferenta mare intre cele doua? Care e mai sigura pt parintii mei/mine? Mentionez ca bunicul nu are nevoie de siguranta ca noi vom avea grija de el , pt ca ne intelegem foarte bine, dar sa nu mai poata fi atacat niciodata de matusa/verisoara.
Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat.
Este vorba despre un teren pe care sunt construite doua case, proprietatea bunicului meu. Sotia lui, bunica mea, a decedat acum cativa ani si nu s-a facut succesiune. Au avut impreuna doi copii: tatal meu si matusa. Tata e casatorit cu mama mea de 22 ani, si de atunci au stat in una din casele de pe proprietatea bunicului meu. Au un singur copil, pe mine , si locuim si in prezent in aceeasi casa care intre timp s-a dublat ca marime, constructia fiind extinsa pe banii parintilor mei. De asemena, parintii mei au imbunatatit si casa unde locuieste bunicul, aflata in aceeasi curte. Sora tatalui e casatorita, are un singur copil, verisoara mea, si locuiesc in alt oras , in casa proprietate a matusii, cumparata cu ajutorul bunicilor mei(jumatate din suma) acum 20 de ani. Cu bunicul ne intelegem foarte bine dar cu matusa, de fapt cu cumnatul, sunt unele probleme, si desi nu au spus nimic pana acum, credem ca ar avea pretentii la jumatate din terenul bunicului. Dar asta nu e tot. Verisoara se casatoreste in scurt timp cu un barbat pe care nici macar parintii ei nu-l plac, un interesat material care nu vrea decat sa capete drepturi asupra casei care-i va reveni ei din partea parintilor, el neavand locuinta. Toata lumea vede asta,numai ea nu.
Intrebarea este: Ce putem face sa ne asiguram ca nu vom avea surprize atat din partea cumnatului cat si din partea verisoarei impreuna cu sotul ei? Ce acte trebuiesc intocmite sa fim siguri ca matusa sau verisoara nu vor avea dreptul la acest teren, in conditiile in care parintii mei au locuit aici de cand s-au casatorit,au adus multiple imbunatatiri ambelor case de pe acest teren, iar bunicul spune de 20 de ani ca aceasta casa va fi a tatalui meu,pt ca pe matusa au ajutat-o cu jumatate din banii de casa, insa nu s-a intocmit niciun act in acest sens, ''ca sa nu se simta matusa jignita, ca ea oricum nu are pretentii''?