avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1198 soluții astăzi
Forum Activitate Nicoleta12

Activitate Nicoleta12

Răspuns la discuția Internare impotriva vointei
Tot ce pot rezolva medicii este sa ii mai ofere putin timp, atat...sunt constienta ca problema ma depaseste la fel de bine cum stiu ca internarea fortata nu o va ajuta. Ar putea fi ajutata daca si ea doreste acest lucru si accepta ca are nevoie de ajutor...altfel nu.
Buna ziua
Mama mea in varsta de 54 ani a avut dupa 15 ani o noua tentativa de suicid. Reactie avuta in urma stresului dat de probleme financiare.
Concubinul ei a gasit-o a dus-o la spital unde a primit ingrijiri. Acolo a fost intrebat daca refuza consultul psihiatric si a dat si o declaratie in acest sens. Apoi i s-a negat declaratia motivand ca nu este sotul ei. A fost trimisa la spitalul 9.
Acolo am mers eu, in calitate de fiica, refuzand internarea si solicitand sa o iau acasa pe proprie raspundere. Eu am 36 ani. Desi mama a refuzat internarea ei au retinut-o spunand ca luni se va intruni o comisie de medici care sa decida daca o externeaza sau o tin in spital. Medicul de garda mi-a spus ca eu nu pot decide, ca nu am nici un drept si legea ii obliga sa o interneze, desi ea nu era agresiva. Ce pot face pentru ca mama sa nu ramana in spital? pot legal sa solicit externarea?
Multumesc
Multumesc pentru raspuns
Buna seara, Nicoleta este numele meu si sunt membra a unei organizatii tip ONG. As vrea sa stiu daca membrii inscrisi ai unei astfel de organizatii ar trebui sa plateasca o taxa de membru. Exista un astfel de articol privind legislatia ong si daca da as vrea sa stiu care anume.
Intreb asta pentru ca am auzit diferite pareri:
1 ca ar fi ilegal daca membrii unui ONG nu platesc o taxa
2 doar membrii voluntari ar trebui sa plateasca.
Va multumesc