avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1887 soluții astăzi
Forum Activitate victor_b

Activitate victor_b

cioan a scris:

Societatea de asigurari are obligatia de a va comunica rezultatul investigatiilor in termen de 3 luni de la data avizarii (anuntarii) daunei.
Sunteti sigur ca investigatiile se vor face pe anvelopa care era montata pe autovehicul in momentul producerii accidentului? Eu, nu.


Da, asa am citit si eu ca in maxim 3 luni de la data anuntarii ,dar ei vor se pare sa faca investigatiile in 4 luni jumatate !?!

Nici nu ar mai avea cum sa faca investigatiile pe acea anvelopa pt ca s-a distrus in totalitate si a ramas bucati pe mijlocul drumului !

Am facut reclamatie la CSA, am primit raspuns pozitiv , dar Compania de asigurari conf Art.36 , Alin. 2 din ordinul 5/2010 emis de CSA doreste sa faca investigatii suplimentare ! Este clar un motiv de a intarzia plata dosarul din cauza reclamatiei facute la CSA !!

Cum ma pot proteja de acest abuz ?
Si mai mult m-au informat in scris ca aceste investigatii suplimentare dureaza maxim 3 luni de la aceasta data(06.09.2010) si nu de la data deschiderii dosarului de dauna (02.08.2010) !!!

Este corect ?
floare _de_ colt a scris:

Raspunderea asiguratorului acopera si prejudiciul cauzat prin caz fortuit.Nu este nevoie sa definim cazul fortuit(dr.penal).
Cred ca este o raspundere obiectiva in temeiul art.1000 alin.(1)C.civ.


A sosit si raspunsul celor de la sigurari :

Referitor la evenimentul rutier produs in data de … va informam ca in urma instrumentarii dosarului de dauna , am constatat ca in procesul verbal intocmit de politie nu s-a retinut culpa/vinovatia persoanei care a condus autovehiculul asigurat cu RCA . Ori raportat la documentele din dosarul de dauna si dispozitiile art.1 din ordinal CSA nr.5/2010,alin.1 “ In conformitate cu prevederile art.49 din Legea 136/1995 asiguratorii care practica asigurarea obligatorie de raspundere civila a vehiculelor pe teritoriul Romaniei acorda prejudicii produse prin accidente de vehicule,de care asiguratii raspund delictual fata de terte persoane “ , astfel putem concluziona faptul ca nu intra sub incidenta asigurarii,evenimentul rutier produs produs la data de …

Totodata va rugam sa retineti faptul ca potrivit art.998 Cod Civil rezulta ca pentru angajarea raspunderii civile delictuale pentru fapta proprie se cer a fi intrunite cumulativ patru conditii si anume : existenta unui prejudiciu,existenta unei fapte ilicite,existenta unui raport de cauzalitate intre fapta ilicita si prejudiciu si existenta vinovatiei celui care a cauzat prejudiciul,vinovatie care in cazul de fata nu exista .

Mai mult decat atat evenimentul a fost retinut ca fiind „ caz fortuit „ si nu o contraventie in intelesul prevederilor art.16 din Ordonanta 2/ 2001 orivind regimul juridic al contraventiilor
Avand in vedere prevederiile legale mai sus enumerate solicitarea dvs nu este intemeiata !

Multumesc tuturor pt sfaturi !

Dar daca soferul aduce un certificat de garantie al anvelopelor prin care atesta ca anvelopele montate pe acel camion erau intr-o stare tehnica buna ?
E simplu sa faca rost de un asemenea certificat mai ales ca acel camion apartine unui intreg parc auto( asa am inteles) si sigur poate obtine un asemenea certificat !
Mai poate fi tras la raspundere pt starea tehnica ?
Oricum ,dauna a fost produsa de o parte componenta a celui camion si nu vad legatura intre sanctiunea decisa de agentul de circulatie si faptul ca acel camion a provocat accidentul !

Buna ziua tuturor ,

Zilele trecute mergand spre mare,noaptea,imediat dupa Medgidia ,intr-o curba spre dreapta camionului aflat in fata mea i-a explodat o anvelopa si neputand-o evita am trecut peste distrugand toata partea frontala a masinii (bara ,proiectoare ,plastice,etc) . Soferul camionului a recunoscut vina ,dar politistul a completat CAZ FORTUIT pe procesul verbal si nu l-a sanctionat cu nimic . Am fost la siguratorul lui,am deschis dosar,mi-au spus sa duc masina in service,iar acum dupa 10 zile m-au anuntat ca serviciul lor juridic a respins ddosarul pe motiv ca despagubirea nu se poate plati atata timp cat soferul vinovat nu a fost sactionat de politist. Mentionez ca soferul a semnat in PV ca este de acord cu despagubirea si ca recunoaste vina !
Ce e de facut in aceasta situatie ?

Multumesc,

Victor