avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1777 soluții astăzi
Forum Activitate matei.carmen68

Activitate matei.carmen68

Va rog foarte mult sa ma ajutati in legatura cu mostenirea unui imobil primit de fratele meu in timpul casatoriei.,Actul a fost semnat decat de parintii mei (actual decedati) si de fratele meu, iar acum datorita unor probleme financiare, fratele meu ar dori sa treaca imobilul pe numele meu sau al baiatului meu.Actul a fost intocmit la notariat si contine printre altele si urmatoarea propozitie:''evaluam intretinerea la suma de un milion, in vederea fiscalizarii'' precum si referiri la art.30 din Codul Familiei.
In acest caz, sotia fratelui meu ce drepturi are asupra acestui imobil, in conditiile in care fratele meu ar dori chiar sa divorteze sau in cazul decesului fratelui meu care este cota ei de mostenire(daca exista asa ceva).Poate fi considerat imobilul bun comun sau apartine doar fratelui meu?
Sunt disperata pentru ca este vorba de viata fratelui meu si nu stiu cum sa procedez.Am mai cerut parerea altor avocati ,iar parerile dumnealor au fost diferite.Va multumesc si astept raspunsul dv.
Cu mult respect,
Carmen Matei