avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate Anamaria Catargiu

Activitate Anamaria Catargiu

Buna ziua.
Multumesc mult pentru informatiile oferite. V-as ruga si eu sa ma ajutati. Mai concret.

1.Sunt PF(traducator autorizat) cu activitate din 2008(respectiv am realizat venituri supuse impozitarii).

2.Am nascut pe 24 iulie 2010 si am intrat in concediu de maternitate pe 24 mai 2010. Recent ( dupa nasterea copilului) am facut a doua declaratie de venit estimativ pe 2010 si mi-am suspendat activitatea de traducator autorizat de la Administratia Finaciara( cu dovezi clare, decizia de impunere + declaratia de suspendare), incepand din 24 mai 2010 pe durata nedeterminata.

3.Venitul din traduceri fiind singura sursa de venit

Pentru mai buna intelegere, incerc sa redau formula de calcul - in cazul meu- poate mai sunt si alte PF interesate- asa cum am inteles eu EXACT din textul Legii:
Notez cu V09= venitul NET/2009(Venitul Brut 09X84%) , cu V10= venitul NETpe 2010 estimat dupa nasterea copilului, cu Vmedic 09=venitul/indemnizatia pe concediul de maternitate, prenatal corespunzator perioadei 24 mai- 24 iulie.( 2 luni), cu ICCdrept= Indemnizatia de crestere a copilului si cu ICCreal= ICc de drept dupa taierea cu 15 % operata de guvern)
Formula de calcul ar trebui sa fie:

ICCdrept = [(V09 : 12 x 5.2 + V10 + Vmedic) : 12] x 85%, iar
ICCreal = ICCdrept x 85%.

Am luat din 2009 5.2 luni pentru ca:
De la 1 ian - 24 mai 2010 sunt cca 4.8 luni + 2 luni corespunzatoare concediului prenatal= 6.8 luni, si deci din 2009 pana la 12 luni, ANTERIOR datei nasterii copilului, raman 5.2 luni). IN lege nu se spune nicaieri ca NU se ia in calcul luna in care s-a nascut copilul. Pur si simplu de la data nasterii copilului se "dau inapoi"12 luni !

Asa , cel putin mi s-a explicat la Directia Muncii dupa discutii cu cei care fac efectiv platile.

Acum 3 zile insa SURPRIZA !!:
Desi, venitul pe 2010 - chiar si estimat este REALIZAT pana in 24 mai 2010( cand am intrat in Concediul prenatal- data de la care mi s-a si suspendat activitatea fiscala), oficialii de la DM, spun ca formula de calcul este:

ICCdrept = [(V09 : 12 x 5.2 + V10 : 12 x 4.8 + Vmedic) : 12] x 85%, ( ceea ce ar conduce la o ICCmult diminuata)iar
ICCreal = ICCdrept x 85%. ,

ceea ce mi se pare ILEGAL, pentru ca V10 desi estimativ, este REALIZAT inainte de 24 mai 2010, pentru ca dupa aceasta data mi s-a SUSPENDAT activitatea de catre Administratia Financiara locala.Si Legea spune clar, 85% din mediu veniturilor REALIZATE in ultimele 12 luni ANTERIOR date nasterii copilului)

Juristii locali mi-au dat dreptate.

D-vs, ca experti, ce credeti...?!

IN asteptarea unui raspuns,
Multumesc anticipat,
Anamaria CATARGIU, Botosani

PS. Evident, cei de la DM spun ca la regularizarea din 2011 se va aplica prima formula, intrucat V10 va fi atunci definitiv ! si- apropo se "dau inapoi" exact 12 luni de la nasterea copilului , si NU ca pana acum, cand NU se lua in calcul luna in care s-a nascut copilul ci cea anterioara !!