avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 859 soluții astăzi
Forum Activitate maria.r

Activitate maria.r

Va multumesc mult pentru lamurirea ref. la notiunea de semnatura privata si pentru raspunsurile primite!

de ce nu s-a interesat inainte - nu stiu sincer sa va raspund, cu siguranta insa pt mine lucrurile astea sunt o lectie. pt doamna in cauza...o problema reala.
fiti amabila, ce inseamna "act sub semnatura privata"?

intrebasem in primul post despre actionare in instanta pt ca doamnei i-ar fi spus cineva ca a fost "inselata" si de aici cum ca ea ar putea solicita chiar "marturia" ofiterului de credit care stia ca acei bani au fost luati pt a-l ajuta pe respectivul (neoficial, nu-mi dau seama ce-or fi vorbit cand s-a luat creditul...sau cand domnul achita ratele..)
Din pacate eu personal cred ca dansa nu prea are ce face chiar daca cineva de la banca ar fi stiut ... o marturie sau ceva de genul ar insemna ca-si risca chiar jobul dupa parerea mea.
multumesc mult pt promptitudine!
Singura "dovada" ar fi ordinele de plata cu care fratele a achitat ratele anterioare, numele dansului aparand ca persoana care a platit; credeti ca acestea au valoare de dovada?
Buna ziua,
va rog daca se poate sa ma ajutati cu niste opinii - doresc sa ajut si eu cu niste informatii o persoana in impas.
Doamna la care locuiesc in gazda a contractat pe numele ei un credit de nevoi pers. pentru fratelui dansei (adica el s-a folosit de bani) - care a si achitat 2 ani ratele. De cateva luni acesta nu mai are serviciu, e plecat din tara si nici nu a mai achitat vreo rata.
De luat legatura cu el nu reuseste, el se pare ca nu are proprietati, poprire pe pensia doamnei se pare ca nu ii pot pune pt ca dansa plateste deja niste rate deja pt diverse chestii luate in casa...intrebarea mea ar fi daca poate depune o plangere impotriva fratelui? ea a luat practic creditul in cunostinta de cauza ca sa-l ajute pe el cu bani, dar ar putea invoca inselaciune sau ceva de genul asta?
va multumesc mult