avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 337 soluții astăzi
Forum Activitate Crown

Activitate Crown

Răspuns la discuția partaj datorii
Sa inteleg ca daca nu avem bunuri comune, nu pot deschide proces pentru impartirea datoriilor? El se plimba prin lume, nici pensia alimentara nu o trimite, iar eu platesc si pentru el, intretin si copilul fara ca eu sa nu pot face nimic?
Am vorbit la banca si mi s-a spus ca fostul sot fiind coplatitor are obligatia sa plateasca doar 5%. 5%!!! in conditiile in care practic numai eu am platit aceste rate inca de la inceput pentru ca el a muncit pentru o perioada scurta de timp.
Va rog spuneti-mi care este calea legala. Multumesc.
Discuție partaj datorii
Redeschid acest subiect pentru ca nu am gasit un raspuns care sa imi raspunda la intrebarile mele si va rog pe aceasta cale sa ma sfatuiti.
Sunt divortata de 3 ani, copilul mi-a fost incredintat mie, dar nu am reusit sa deschid procesul pentru partaj. Partaj al datoriilor, pentru ca nu avem bunuri comune, iar daca datoriile nu erau asa de mari [peste 400 milioane vechi] nici nu ma mai gandeam sa ma incumet sa incep o procedura stufoasa care inseamna un proces.
Creditul l-am facut in numele meu, iar fost sot e coplatitor, iar dupa divort nu a mai platit nicio rata. Creditul a fost facut pentru nevoie personale, dar din acei bani am achizionat si o masina pe care tot in timpul casatoriei am si vandut-o, insa din acesti bani nu am cumparat niciun bun material.
Pana acum cateva luni am facut eforturi sa platesc ratele si am tot incercat sa ajung la o intelegere amiabila cu fostul sot, dar nu am reusit. De fapt, el nici pensia alimentara nu o plateste, dar nu am nicio pretentie la aceasta pensie; un copil nu creste cu 80 lei pe luna.
Mentionez ca el nu are un loc de munca stabil si in general munceste sporadic, fara carte de munca.
Copilul meu este incadrat in gradul de handicap GRAV, locuiesc cu chirie si din salariul de bugetar nu mai reusesc sa acopar nici macar cheltuielile legate de spitalizare, medicamente,facturi la utilitati,etc, ca sa nu mai vorbesc de rata pentru creditul bancar.
Am primit somatii de la banca creditoare si nu veau sa ajung in situatia in care sa mi se faca proprire pe salariu, singurul venit pe care il am.
Vreau sa deschid procesul de partaj si in mod sigur voi alege sa ma reprezint singura intrucat nu imi permit sa achit onorariul pentru un avocat.
Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez si sa imi spuneti daca instanta poate dispune impartirea in mod cel putin egal al datoriei si daca mi se "scad" ratele platite de mine dupa divort.
Va multumesc.
Crown.