avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate leone67

Activitate leone67

In cazul in care se reabiliteaza termic un intreg condominiu, cheltuielile se repartizeaza pe cota parte indiviza?
In cazul in care fiecare proprietar isi finanteaza individual reabilitarea termica, evident cheltuielile sunt suportate de fiecare in parte corespunzator cu suprafata fatadei reabilitate a apartamentului sau. Proprietarul care locuieste intr-un apartament ce are pereti exteriori in lateralul condominiului, in cazul reabilitarii termice individuale, poate fi scutit de la plata altor cheltuieli referitoare la reabilitarea altor parti aflate in proprietate comuna, pana la congruenta sumei corespunzatoare cotei parti indivize aferent acestui apartament? Exemplu: Daca fatadele laterale sunt considerate parti comune si eu am achitat integral reabilitarea termica a acestora fiind peretii laterali ai apartamentului meu, pot fi scutit de la plata, in cazul in care asociatia reabiliteaza termic cornisa blocului, pana la congruenta sumei care mi-ar fi revenit de plata daca s-ar fi calculat conform cotei parti indivize?
Multumesc anticipat pentru raspuns