avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 279 soluții astăzi
Forum Activitate aj

Activitate aj

Buna ziua.
In adeverinta de venit pentru acordare indemnizatie CIC pana la 2 ani se include si c/val tichetelor de masa?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua.
Se poate angaja cu CIM o persoana cu certificat de incadrare in grad de handicap, cu urmatoarele precizari:
- diagnostic deficienta functionala - deficienta functionala accentuata
- cod handicap 6
- capacitate de munca restanta 30%, incapacitate adaptativa 70%
- valabilitate - permanent, nerevizuibil prin afectiune

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua.
Am o salarita care a prezentat un cerficat de concediu medical initial cu cod indemnizatie 08-concediu pt sarcina si lauzie(prenatal) eliberat de medicul de familie, apoi a prezentat un alt certificat de concediu medical initial cu cod indemnizatie 01-boala obisnuita (internare in spital) eliberat de medicul de specialitate. Mentionez ca medicii care au eliberat certificatele au folosit coduri diferite de diagnostic, desi cu oarecare legatura intre ele (salariata a avut probleme cu sarcina, cu iminenta de avort).

Intrebarea mea: Este in regula ca un concediu de maternitate sa fie intrerupt de un concediu pt boala obisnuita? Sunt corecte certificatele sau trebuie modificate?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția pfa cod caen 7022-jurisconsult
Multumesc pt.raspuns.
Numai ca, societatea nu intelege ca eu nu pot presta activitati juridice cu acest cod CAEN si se incapataneaza sa incheie contractul de PFA cu jurisconsult. Imi invoca faptul ca acolo unde legea nu interzice, inseamna ca e permis (termenul/profesia de jurisconsult nefiind reglementat/a de nicio lege - 514/2003 si D 143/1955).
Sunt licentiat in drept, nu sunt inregistrat in Colegiul Consilierilor juridici, am CIM ca jurisconsult, am si PFA cu aceeasi societate, tot ca jurisconsult. PFA-ul este inregistrat cu cod CAEN 7022 (consultanta afaceri si management - cu exceptia activitatilor reglementate de L514/2003 si L51/95).
Intrebarea este: Pot factura pe baza acestui contract de prestari servicii, in care este specificat ca sunt jurisconsult, desi acest termen apare in COR si in momentul actual nu mai este reglementat de nicio lege (a disparut odata cu abrogarea Decret 143/1955)?
In cazul in care raspunsul este negativ, ce baza legala pot invoca in vederea schimbarii contractului?
Multumesc anticipat.