avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Activitate emesekarda

Activitate emesekarda

In prezent firma de leasing este proprietara autoturismului, eu sunt utilizatorul acestuia ,pana la achitarea integrala a acestuia. Intr-un articol aparut pe AVOCATNET.RO in ce conditii se poate recupera taxa de poluare pentru masinile aflate in proprietatea firmei de leasing. Aici se preciza ca pentru recuperarea taxei platite este necesara imputernicirea de la firma.
Ce parere aveti despre faptul ca la facturarea taxei de poluare au aplicat TVA, adica taxa pe o alta taxa? Dupa cunostintele mele se poate aplica TVA pe produse si servici dar nu pe alta taxa.
Ce trebuie sa fac in aceste conditii?
Va multumesc anticipat.
In anul 2011, luna mai , am achizitionat in leasing, un autoturism marca Renault Megane. In contractul de leasing au fost incluse prevederi referitoare la plata taxei de poluare, desi Curtea de Justitie a UE s-a pronuntat referitor la ilegalitatea acestei taxe. Cu toate acestea, firma a emis factura cu taxa de poluare, mai mult a aplicat TVA asupra taxei, factura pe care am fost obligata sa o platesc. Ulterior am solicitat documentele necesare, inclusiv imputernicirea, necesare recuperarii in instanta a taxei, dar firma de leasing refuza in mod constant eliberarea imputernicirii si a celorlalte documente pe motivul ca firma nu doreste sa dea in judecata statul roman.
Ce trebuie sa fac ca sa obtin imputernicirea necesarasi sa pot recupera banii platiti fara temei legal.
ce trebuie sa facem, CU TOTI, ca acest firme de leasing sa nu comita ilegalitate peste ilegalitate.X-(
este legala aplicarea TVA pe taxa de poluare