avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1084 soluții astăzi
Forum Activitate manyvip

Activitate manyvip

Răspuns la discuția refuzul platii pensiei alimentare
....inca odata va multumesc pt promptitudine si explicatii...
Răspuns la discuția refuzul platii pensiei alimentare
multumesc pt raspuns...problema e ca aceasta discutie o am cam mult timp, prin faptul ca de vreo 2-3 luni nu o mai achita integral( adica din 65 de lei la cat a fost stabilita de instanta , achita 20-30-50 lei...)...si tot ameninta ca incepand cu urmatoarea luna , nu o mai achita...eu am dorit doar sa stiu ce pot face daca nu o va mai achita...
buna,
...sunt divortat de 5 ani , iar instanta civila mi-a dat in crestere si educare copilul rezultat din respectiva casatorie prin decizie judecatireasca iar obligarea ex-sotiei la plata unei pensii alimentare lunare...pana acum totul e ok...ex-sotia si-a refacut viata, acum este "patroana" la firma actualului sot, dar de la un timp avem discutii pe tema ca nu mai doreste sa achite pensia alimentara pt copil , chipurile , ca ii va lua "de imbracat"...eu i-am zis ca este obligata la plata respectivei pensii, iar daca doreste,pentru ceea ce doreste sa ii mai cumpere nu este nici o problema, deoarece si ea are aceleasi obligatii fata de copil, adica crestere si educare...pana acum , achita pensia trimitand banii prin copil fara chitanta sau alt act care sa ateste plata acesteia ...mentionez ca si la aceasta data minorul(acum are 14 ani)locuieste si este in intretinerea mea ....ce pasii trebuie sa urmez,sau ce act normativ pot consulta ca sa ma edific in aceasta problema...MULTUMESC !!! ...