avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters164453

Activitate ContSters164453

Este vorba de o casa familiara, care sa dezmembrat, pe trei apartamente incheiere din 1966.
Ap.1 (A) frate mai mare , Mama ap.2 si frate mai mic ap.3 (B)
Problema provine din dezmembrarea pe ap. din anul 1966, cand nu s-a tinut cont de o separare reală deoarece era in familie.
Apartamentele nu au WC si baie separata decat la ap.1. pe care o foloseam in comun din 1966 (adica in familie). Dupa casatorii ale fratilor au aparut probleme pentru folosirea bai,WC cat si a partilor comune.
Se remediaza in familie 1986 cand se fac niste modificari interioare in casa in asa fel sa fie util pentru cei trei proprietari. (impartirea bai în doua din ap.1)
Pe proprietate la fratele mai mare (A) dar cu acces prin pasaj comun).
O baie pentru fratele mai mare cu sotia si a doua baie pentru fratele mai mic si sotia dar impreuna cu mama cat va trai. In acelas timp mama doneaza ap. 2 celor doi fii cate o ½ , cuprinse si in desen pe apartamente si impartite intre fratii asa cum va ramane si in final (ap.1 si ap.3) cu doua bai, notate pe schita delimitat si colorat.
Aceste modificari au fost executate pe bani proprii si cu acordul proprietarilor, apoi desenate aprobate de fiecare in parte semnate cu tus pe acest desen cu textul „suntem de acord cu reapartamentarea” (original Kalc) și semnate de toți.
A urmat o cerere la directia fiscala 1986 si se depune CF- pentru toate trei ap. cu desenul in original (cel mentionat) pentru stabilirea impozitului asupra ap. impartite intre frati ½. Așa se explică faptul că nu mai avem un impozit separat pe ap.2 cel primit prin donație la care suntem coproprietari A. ½ și B ½ decat pentru ap.1 si ap.3. adica jumatate de casa.
In baza intelegerii, absolut toate cheltuielile pe casa s-au impartit in doua.
Fratele (A) ap.1 nu mai accepta, (adevarul este ca doreste acum sa vanda ap.1) si asa sa razgandit categoric dupa 28 ani ca desenul 1986 nu este valabil.
Motivat simplu ” acel desen din 1986 nu este autentic” prin faptul că nu s-a legalizat la notar si nu s-a operat in CF.
Deci nu are valabilitate si nu permite folosirea (pasajului, WC, baie) deoarece este deranjat în proprietate conform CF.1966.
Cu fratele nu ma pot intelege de nici un fel. De mediator nu vrea sa auda. Bani de judecata nu am. Ce pot sa fac?

Buna ziua,

Daca sunt PFA cu activitate independenta, impozitare in sistem real, activitati manufacturiere, trebuie depusa Declaratie noua de asigurare lunara la casa nationala de pensii si somaj? Daca venitul este foarte mic ex.300 Ron lei /luna
Eu am deja o Declaratie conform careia m-am asigurat la un venit ales de mine, cu mai mult decat minim pe economie (ex 800 Ron , nu cat realizez ca venit din activitate in real) sa am un puctaj de pensie mai mare pentru care platesc lunar si la zi contributia de 31,3% dupa cum inteleg mai platesc odata la un venit 800 Ron lei 10.5% OUG 58//2010 care am declarat din nou.
Asta inseamna ca declar de doua ori o suma estimata ceace este de CAS 31.3% + OUG10.5% somajul 0.5% + CASS 5.5% deci total = 47.8% daca nu realizez nici macar un minim de salar pe economie?
Eu am inteles ca este un nou formular si cel vechi se anuleaza de la sine.
Am dorit sa platesc CAS la zi luna august pt suma 800 Ron pe declaratie veche si nu a acceptat decat o suma 84 Ron OUG 58/2010
bun si cum se va face calcul de punctaj pensie dupa 84 Ron ? cand se poate plati CAS la zi.
Va rog s-ami spuneti ce plati sunt: contributii sau impozite? Tara are nevoie de bani?
Avem obligatia de a plati de doua ori ?
Va adresez aceasta intrebare intrucat nu inteleg haosul creat de guvernantii nostri?