avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Activitate borealis

Activitate borealis

Discuție noul cod rutier
am si eu o intrebare vehiculul tractor cu ce categorie de permis se poate conduce?
buna.stau in chirie de 2 luni de zile intr-o casa cu 2 etaje in care se inchiriaza cate o camera cu baie,bucataria fiind la comun.stau impreuna cu prietenul meu,contractul s-a facut pe numele lui,a fost chemat prirtenul meu sa semneze contractul,dupa semnare i s-a spus ca il va primi dupa ce va fi inregistrat,dupa 15 zile aproximativ iar a fost chemat sa semneze un contract pe motiv ca primul nu l-a mai putut inregistra deoarece contractul se inregistreaza in termen de 5 zile de la data semnarii,a mai semnat un contract.dupa prima luna ne-au venit cheltuieliile 180 de ron pt 2 persoane (noi avand in camera un calculator,un laptop si 4 becuri si folosind apa calda si apa recesi gaz)ni s-a parut mult si am vrut sa ne mutam si am cerut proprietarului contractul,ne-a amandat 2 saptamani pana ne-a dat contractul,cand ni l-a dat era un contract de comodat pe o perioada de 2 luni de zile,acesta nu avea data incheierii,apoi am aflat ca incalzirea apei se face pe curent,noi stiam ca e pe gaz,deoarece asa ne-a spus proprietarul cand am fost sa vedem imobilul,bucataria nici dupa 2 luni de zile nu este functionala,ne-a tot dat motive ca cei de la gaz sunt de vina pt intarziere pe motiv ca nu au venit la timp,am sunat si la gaz sa verificam cat dureaza instalarea gazului,cei de la gaz ne-au spus ca ei doar dupa ce e terminat proiectul il inatsleaza si ca instalatia propriu zisa se face cu firma privata.acum vrem iarasi sa ne mutam,nu mai rezistam sa stam in asemena conditii,proprietarul si prima data cand am vrut sa plecam a zis ca putem pleca doar sa platim o clauza de 3luni de chirie in avans ca asa scri in celalalt contract,atunci am ceut celalalt contract dar nici pana azi nu l-am primit si au trecut de atunci 3 saptamani.cum as putea face sa plec fara sa am probleme ,fara sa ajung in istanta.rezilierea contractului cum se face?daca el nu si-a indeplinit obligatiile si eu doresc incetarea contractului si vreau sa plec mai sunt obligata sa platesc cele 3 luni de chirie in avans?
astept un raspuns
va multumesc anticipat