avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate Nataanna

Activitate Nataanna

Răspuns la discuția Admitere INM 2013
MayeMaya a scris:

Grila. Penal.
Suspendarea conditionata a executarii pedepsei:
1-se poate dispune atunci cand pedeapsa stabilita unei persoane juridice este amenda
2-poate fi revocata daca pedeapsa stabilita pentru infractiunea intentionata savarsita in termenul de incercare este amenda
3- atrage dupa sine si suspendarea executarii pedepselor accesorii si a masurilor de siguranta.
Grila este din Udroiu. Buna dimineata si spor tuturor!


2
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Merci
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
dobitoc a scris:

Multumim pentru citate Q88. Eu am sa retin parerile de la pct. 3) si 4).

Imi vine in minte un alt caz in care reabilitarea nu ar produce efecte depline. Daca un aspirant la magistratura sav. o infractiune grava ar mai putea pretinde ca are dreptul sa acceada in functie, avand in vedere ca a fost reabilitat? Astfel cred ca reabilitarea nu sterge chiar totul cu buretele.

Cat despre reprosurile de mai devreme, consider, de asemenea, ca sunt nefondate.


Udroiu in acest sens da o decizie ICCJ din 2010. "s-a reținut corect infractiunea de omor de grav comisa de o persoana care a mai savarsit un omor, imprejurarea ca fost reabilitat si nu este recidivist neavând relevanta in cauza"
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
OvidiuDanut a scris:

Corect C.
Instigatorul nu va fi trasbla raspundere penala ca participant daca autorul
a. nu savarseste o tentativa pedepsibila
b.savarseste o infractiune mai grava decat cea la care a fost instigat
c.comite o infractiune din culpa


a
Scuze. Acum am văzut ca am răspuns târziu.
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
OvidiuDanut a scris:

Se poate retine coautoratul
a. numai daca toti coautorii actioneaza cu intentie directa
b. doar daca toti coautorii sunt prezenti la locul savarsirii faptei
c.si in ipoteza in care participantii nemijlociti comit fapta in baza unei legaturi subiective
concomitenta executarii activitatii infractionale


c
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
OvidiuDanut a scris:

Rosse a scris:

OvidiuDanut a scris:

Complicele
a. poate fi pedepsit numai daca autorul este pedepsit
b.poate fi condamnat la pedeapsa inchisorii in timp ce instigqtorului i se aplica o masura educativa
c. va fi achitat ori de cate ori autorul este achitat.


B




Corect.
Complicitatea
a.implica intotdeauna activitatea efectiva a participNtului la comiterea faptei.
b. nu poate consta in informatii vagi oferite autorului
c. poate consta din acte de ajutor moral realizate dupa comiterea infractiunii


B
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
carmen0602 a scris:

Am vazut astazi la Libraria C.A.Cluj ca deja exista pe piata editia a 4-a a lui Udroiu la Penal si cica saptamana urmatoarea scoate si Procedura....costa 99,9 lei. V-ati luat careva? merita? eu am rasfoit putin, am vazut ac si-a pus niste "ischibitii" in loc de liniutze si am vaz ca trateaza pe 2 pag confiscarea speciala. Cu siguranta s-a mai razgandit el pe ici pe colo si are alte opinii acum :D
Si cica saptamana trecuta s-au intalnit reprezentantii facultatilor de drept din tara si au discutat despre NCPC..daca se da si cat se da la examen, spre sf.saptamanii cica ar trebui sa aflam.
Poate stiati toate astea...scuze daca repet ceea ce poate ati aflat din alte parti sau s-a mai postat :)



Merci pt informații. Udroiu nu am apucat sa il rasfoiesc. Probabil mâine.
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
B
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
OvidiuDanut a scris:

In cazul infractiunii omisive improprii, inactiunea se sanctioneaza:
a. numai daca este comisa cu intentie
b. numai daca este savarsita cu intentie, cu exceptia situatiei in care legea prevede si sanctionarea faptei comise din culpa
c. intotdeauna, indiferent de forma de vinovatie cu care a fost savarsita..


B
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
oana_01 a scris:

N-ai pentru ce. De "c" eram sigura; m-a luat prin surprindere "a"-ul; presupun ca "favorizarea reala" inseamna favorizarea concreta;


Favorizare reala: ajutorul dat infractorului pt asigurarea folosului infractiunii. Favorizatorul in cazul favorizarii reale nu trebuie sa urmărească vreun folos material pt ca e tainuire. In cazul favorizarii personale (ajutorul dat pt zadarnicirea urmăririi penale etc....) poate sa urmărească sau nu un folos material, in acest caz infr rămâne favorizarii. Numai in cazul favorizarii reale favorizatorul răspunde civil in limita folosului asigurat participantilor la infr la care a favorizat.