avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Activitate anahi85

Activitate anahi85

Răspuns la discuția Admitere INM 2012
annaxyz a scris:

am o nelamurire:(...udroiu spune ca subiect activ al infractiunii de omor poate fi si o persoana juridica...:hammer:...imi poate da cineva un exemplu in acest sens???...va multumesc:(
E destul de simpla chestiunea...persoana juridica poate fi subiect activ al infractiunii de pe pozitia participantului (instigator, complice - releva intentia) avand in vedere faptul ca sistemul nostru de drept consacra raspunderea penala directa si generala.
Un ex. in acest sens: uciderea unei persoane care prin pozitia importanta ptr. o firma concurenta, era pe punctul de a lua masuri defavorabile persoanei juridice, respectiv urma sa depuna un raport de constatare care ar fi dus la aplicarea unei sanctiuni contraventionale importante - infr. comisa in interesul persoanei juridice.
Iti recomand sa citesti Raspunderea penala a persoanei juridice a lui Florin Streteanu...e un capitol micut despre sistemul nostru de drept...sper ca te-am lamurit....spor.

Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Offf...ce grea e asteptarea...
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Mie mi se intrerupe des si din cate am inteles s-ar desfasura concursul, nu? Voi ce ati inteles?
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
o primavara frumoasa, cu mult soare in viata voastra si spor la invatat va doresc tuturor! :vishenka:
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Ptr. relaxare o mica speta la penal...X inlesneste unui conducator auto consumul de bauturi alcoolice stiind ca acesta va conduce apoi un autovehicul. Conducatorul auto savarseste o ucidere din culpa. Ptr. ce va raspunde X?
Speta data la examenul de dr. penal - master. Nu stiu nici eu care e raspunsul, pe doamna prof. interesand-o argumentarea...:)
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Parca parca s-a mai luminat mintea mea in ceea ce priveste renta viagera...multumesc mult de tot Maye, Patrick, forgetten si ch_a ptr. ajutor....
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Patrick_ a scris:

MayeMaya a scris:

anahi85 a scris:

Desi am mai postat anterior aceeasi intrebare, trebuie sa recunosc ca nu m-am lamurit pe deplin, asa ca v-as fi extrem de recunoscatoare dak m-ati putea ajuta...
Era intrebarea cu renta constituita cu titlu gratuit...daca poate fi declarata neurmaribila, avand in vedere dispoz. art. 1650 C. civ. si pe cele ale art. 408 C.proc.civ. (abrogate). Personal, cred ca raspunsul este nu...dar as vrea sa stiu si parerea voastra.
Apropo, intrebase cineva de o carte de contracte...eu invat din cartea lui Codrin Macovei si pana acum nu am gasit nicio intrebare din cele date la inm care sa nu se regaseasca in cuprinsul ei...
Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde...o zi buna!

Ti s-a mai raspuns pe forum .

Renta viagera, constituita cu titlu gratuit, poate fi declarata neurmaribila prin conventia partilor .DAR...ea poate fi totusi urmarita pt. datorii de alimente, chirie sau alte creante privilegiate asupra mobilelor. Vezi in Codul civil, articolul 1650.
Pe de alta parte, cea constituita cu titlu oneros nu poate fi declarata neurmaribila, cum bine zicea Sunrise....
(Nu am ajuns nici eu taman acolo cu materia...dar pt.ca ai mai intrebat odata, mi-am adus aminte ....:).

Care este temeiul legal pentru care poate fi urmarita daca este declarata neurmaribila? Nu am gasit vreun articol in acest sens.

Temei legal: art. 409 C.proc.civ....parerea mea...sper sa nu ma insel...de aceea vroiam mai multe pareri
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
MayeMaya a scris:

anahi85 a scris:

Desi am mai postat anterior aceeasi intrebare, trebuie sa recunosc ca nu m-am lamurit pe deplin, asa ca v-as fi extrem de recunoscatoare dak m-ati putea ajuta...
Era intrebarea cu renta constituita cu titlu gratuit...daca poate fi declarata neurmaribila, avand in vedere dispoz. art. 1650 C. civ. si pe cele ale art. 408 C.proc.civ. (abrogate). Personal, cred ca raspunsul este nu...dar as vrea sa stiu si parerea voastra.
Apropo, intrebase cineva de o carte de contracte...eu invat din cartea lui Codrin Macovei si pana acum nu am gasit nicio intrebare din cele date la inm care sa nu se regaseasca in cuprinsul ei...
Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde...o zi buna!

Ti s-a mai raspuns pe forum .

Renta viagera, constituita cu titlu gratuit, poate fi declarata neurmaribila prin conventia partilor .DAR...ea poate fi totusi urmarita pt. datorii de alimente, chirie sau alte creante privilegiate asupra mobilelor. Vezi in Codul civil, articolul 1650.
Pe de alta parte, cea constituita cu titlu oneros nu poate fi declarata neurmaribila, cum bine zicea Sunrise....
(Nu am ajuns nici eu taman acolo cu materia...dar pt.ca ai mai intrebat odata, mi-am adus aminte ....:).

Aici te contrazic...tocmai k in conformitate cu dispoz. C.proc. civ. nu poate fi urmarita nici makar ptr datorii de alimente (...), deoarece art. 408 care prevedea acest lucru a fost abrogat...probabil imi este mie greu sa ma exprim...nu am C.proc.civ momentan langa mn...dar undeva la art. 409 zice ca sunt susceptibile de exec. silita orice venituri ale debitorului (sper sa nu ma insel):)...de unde am tras concluzia ca intentia legiuitorului a fost aceea de a conferi caracter urmaribil oricarui tip de renta...rezulta ca ar fi trebuit abrogat art. 1650 C.civ...sper k nu m-am invartit in jurul cozii si ca intelegeti ce vreau sa zic.
Ce a zis forgetten am inteles si eu din ce am citit...ma gandeam k poate voi ati citit altceva in alte carti...dar nu-i nimik, mai astep sa ajungeti si voi la contracte...mersi oricum ptr raspunsuri
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Niciun raspuns pentru mine?:( sau sunteti prinsi cu invatatul?:D
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Mireillegl a scris:

Stiu ca majoritatea invata la civil, dar imi permit sa postez o grila la penal. :D
Asadar,

A, conducător auto, nerespectând regulile de circulaţie, a produs un accident rutier soldat cu 4 victime, din care: 2 victime au decedat, una a necesitat 55 de zile de îngrijiri medicale, iar alta a necesitat 5 zile de îngrijiri medicale.
În sarcina lui A se vor reţine:
a) două infracţiuni de ucidere din culpă şi două infracţiuni de vătămare corporală din culpă, în concurs;
b) o infracţiune de ucidere din culpă şi o infracţiune de vătămare corporală din culpă în concurs;
c) o infracţiune de ucidere din culpă şi două infracţiuni de vătămare corporală din culpă în concurs.



b) art. 178 al. 5 in concurs cu o sg. vatamare corp din culpa