avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Activitate motan3lul

Activitate motan3lul

Discuție OUG nr. 50/2010
Salut.Sunt mai nou pe acest site si nu sunt avocat din pacate.Am si eu o nelamurire in legatura cu niste articole din OUG nr. 50/2010.
In primul rand de ce le am?pentru ca in 2007 am contractat un credit in franci elvetieni cu dobanda fixa in primul an iar dupa aceea variabila stabilita in functie de indicele de referinta stabilit de banca pentru moneda respectiva.
Mai nou conform art. 37 lit. a) aceasta dobanda se calculeaza in functie de libor la care creditorul poate adaquga o anumita marja fixa pe toata durata creditului.
Art. 41 din cadrul aceluiasi act normativ prevede ca orice modificare a clauzelor contractuale trebuie anuntata consumatorului de catre banca cu cel putin 30 de zile inainte de producerea lor.Tot acest act normativ(care este in vigoare din data de 21.06.2010) prevede ca in termen de 90 de zile de la intrarea in vigoare bancile sa modifice toate contractele prin acte aditionale.
Cum am spus ca nu sunt de profesie avocat as dori sa stiu si eu care este interpretarea din punct de vedere legal al celor doua articole( 37 si 90 parca)?Acel termen de cel putin 30 de zile intra sau nu intra in cadrul celor 90 de zile in care banca are obligatia sa coreleze contractul cu noua legislatie in domeniu?
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastre