avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1945 soluții astăzi
Forum Activitate forgotten_sunrise

Activitate forgotten_sunrise

Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
intre 7,45 si 7,50!
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
imi poate spune cineva care a fost componenta comisiei 3 astazi?
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Andra Maria a scris:

cu tine despre nimic. sunt complet lamurita.




:kissing:
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Andra Maria a scris:


a ramane cu picioarele pe pamant inseamna a ramane om. esti puternic daca reusesti sa iesi om din inm si sa n-o iei razna. despre ce vorbim ?!

PS cate puncte ai facut la logica? de curiozitate.




nu stiu despre ce vorbesti tu. eu consider ca am fost destul de clar in ce am avut de spus.

P.S.: 52
P.S.2: a ramane cu picioarele pe pamant inseamna a-ti pastra simtul realitatii nicidecum a ramane om cum spui tu! ;)
P.S.2: identificati erorile de rationament din urmatorul enunt :" esti puternic daca reusesti sa iesi om din inm si sa n-o iei razna" :D

despre ce mai vrei sa vorbim?
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Andra Maria a scris:


pe mine ghidul m-a ajutat ffff tare.

referitor la testele LSAT - trebuie sa stii engleza foarte bine ca sa le intelegi si sa rationezi pe ele? multi dintre noi au terminat profil real. matematica, fizica.


nu stiu cata engleza trebuie sa stii dar ma gandesc ca daca nu stii foarte bine engleza, pierzi timp si depui efort suplimentar sa intelegi nu? preferabil ar fi sa ai o varianta in romana pt ca tot in romana dai si testul.

Andra Maria a scris:


asta e concluzia ta?
ciudat rau.


da, exact asta e! ;)
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Andra Maria a scris:


pentru cel care a scris "bine ca nu ati intrat la inm" sau ceva de genu: cred ca ironia ta e deplasata rau. e bine sa faci ceea ce vrei, chiar si inm-uul daca esti suficient de puternic incat sa ramai cu picioarele pe pamant.




cum adica?!! afirmi ca cei care intra acolo ies neoameni insa pe de alta parte tu iti doresti sa intri si te consideri mai "puternic" si mai "cu picioarele pe pamant" decat ei! pai daca ei se considera zei, inseamna ca tu te consideri zeul suprem!
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Andra Maria a scris:

forgotten_sunrise a scris:

Credeti ca grilele de rationament erau cu mult mai dificile in perioada 2005-2008 decat in perioada 2009 - prezent? Eu nu am rezolvat niciunul cap-coada pana la testul de joi insa m-am uitat pe intrebari si am rezolvat cate ceva din fiecare iar impresia mea a fost ca sunt cam de acelasi grad de dificultate. Daca e asa, cum se explica diferenta atat de mare intre puntajele obtinute de candidati in perioada 2005-2008 si perioada de dupa?! De ex, in 2007, cel mai mult a obtinut 68! In general, nu luau mai mult de 100 de persoane peste 55 puncte. Iar din 2009, in conditiile in care s-au introdus si cele 20 de intrebari prestate, au inceput sa apara punctaje de 90 si o gramada de 80 si ceva! poate ca sunt eu prea lent in gandire dar senzatia mea a fost ca e imposibil sa parcurgi toate intrebarile, sa le si gandesti si sa le si marchezi pe foaia de examen in cele 2 minute alocate, in medie fiecarei intrebari.

acum exista acel ghid. asta e diferenta. majora, de altfel.




sa fim seriosi cu ghidul ala. spune cateva lucruri utile dar nu are nimeni vreo revelatie daca il citeste. daca ce a spus zoomzoom mai sus este adevarat si marea majoritate a intrebarilor sunt traduse din engleza (testele LSAT), este mult mai plauzibil ca, odata descoperita sursa de cat mai multi candidati, proba de rationament logic a devenit o proba care depinde de studiu, din pacate.
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
marileta a scris:

Dan U a scris:

pentru cei ramasi in cursa , pentru alungarea plictiselii...si nu numai...

[ link extern ]


Interesant... si din cate am auzit destul de adevarat!:)


pai daca asa credeti ca stau lucrurile, mai bine ca nu ati luat examenul! tot raul spre bine!
P.S.: eu am auzit ca, printre altele, iti creste si par pe talpa daca faci INM-ul! asa ca mai bine nu... :yes:
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
alexandra.ghnas a scris:

forgotten_sunrise a scris:


Pai...pana in 2009, se dadusera doar 4 teste deci prea multe nu puteai face. Cat sa poti evolua rezolvand 4 teste?


Evoluezi, fata de momentul in care ai facut doar doua:))



:) da, spiritual raspuns. altfel discutia ar fi trebuit sa ajunga acolo unde am vrut eu sa o duc de la inceput. asadar...eu cred ca intr-o buna masura, raspunsul la problema ridicata de mine rezulta din discutia de la pag 1205-1206.

zoomzoom a scris:

De fapt, majoritatea intrebarilor sunt traduse din engleza, iar grila respectiva ar fi trebuit anulata, dat fiind ca traducerea este extrem de proasta producand confuzie:

Iata textul original:

A certain type of insect trap uses a scented lure to attract rose beetles into a plastic bag from which it is difficult for them to escape. If several of these traps are installed in a backyard garden, the number of rose beetles in the garden will be greatly reduced. If only one trap is installed, however, the number of rose beetles in the garden will actually increase.
Which one of the following, if true, most helps to resolve the apparent discrepancy?
(A) The scent of a single trap’s lure usually cannot be detected throughout a backyard garden by rose beetles.
(B) Several traps are better able to catch a large number of rose beetles than is one trap alone, since any rose beetles that evade one trap are likely to encounter another trap if there are several traps in the garden.
(C) When there are several traps in a garden, they each capture fewer rose beetles than any single trap would if it were the only trap in the garden.
(D) The presence of any traps in a backyard garden will attract more rose beetles than one trap can catch, but several traps will not attract significantly more rose beetles to a garden than one trap will.
(E) When there is only one trap in the garden, the plastic bag quickly becomes filled to capacity, allowing some rose beetles to escape.

Observati ca s-a tradus prost "can catch" =poate atrage si "to a garden" = din gradina.

Intrebarea a fost copiata dintr-un LSAT:

[ link extern ]


Daca este asa, rezolvarea testelor de rationament nu ar mai depinde exclusiv de logica ci intr-o buna masura si de invatare!
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
alexandra.ghnas a scris:

forgotten, sa stii ca nici eu nu credeam ca poti parcurge in 4 ore toate cele 120 de intrebari, insa unii dintre colegii nostrii (vorbesc de cei care au participat si nu neaparat de cei care suntem aici pe forum) au apucat sa raspunda la toate intrebarile. Se poate ca totul sa tina de exercitiu mental pe care il faci in momentul in care rezolvi f multe astfel de teste.


Pai...pana in 2009, se dadusera doar 4 teste deci prea multe nu puteai face. Cat sa poti evolua rezolvand 4 teste?