avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate (s)homer

Activitate (s)homer

Răspuns la discuția amenintare executare silita
Buna ziua!
Multumesc ca ati fost prompti in raspunsuri. O sa tin legatura cu banca si sper sa nu se ajunga la executare silita dar imi voi lua oricum cateva masuri de protectie a bunurilor personale. In concluzie banca poate executa silit autoturismul viitoare sotii dupa nunta?
Multumesc!
Buna ziua!
Am un credit de nevoi personale si doua carduri de credit la banca CEB obtinute in 2007 si de cateva luni sunt in somaj si nu-mi mai pot permite sa platesc rata integral si minimul de plata la cele doua carduri.#-o De curand am primit un plic acasa in care ma someaza sa platesc pentru ca altfel dosarul imi va fi trimis la departamentul de recuperari si astfel ma vor executa silit. Ulterior am fost si sunat si mi s-a dat un ulimatum pana cand sa platesc macar jumate din suma care s-a ac umulat in cele 72 zile de intarziere. Ideea e ca eu am facut plata in fiecare luna, in functie de cat mi-am permis, dar tot sunt restantier. Eu vreau sa platesc in continuare si sa incerc sa ajung la zi dar cei de la banca mi-au spus ca nu se mai poate sa ma mai astepte (aproximativ 1160 ron restanta) si astfel incerc sa-mi iau cateva masuri de precautie: masina am radiat-o fiscal si urmeaza sa definitivez inmatricularea pe numele viitoarei sotii, casa e pe numele parintilor iar ca bunuri s-ar putea sa am prin casa un TV sau un PC. Va rog sa-mi spuneti daca firma recuperatoare ii poate executa sotiei masina in momentul in care va lua numele meu sau daca poate sa ia din casa TV-ul sau PC-ul daca facturile de achizitie sunt pe numele meu sau daca parintii au vreun bun in casa, nu mai au factura, si pot fi deposedati de bunul respectiv. Din cate am mai citit pe forum se pun propriri pe veniturile prezente si viitoare fara sa se atinga de cele ale viitoarei sotii. Daca imi vor pune propriri pe venituri banca va primi mai putini bani de la mine decat daca le dadeam in functie de cum faceam rost... daca asa considera unele minti luminate ca e mai bine, asa sa fie!
Multumesc anticipat!