avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1938 soluții astăzi
Forum Activitate PLES MIHAELA

Activitate PLES MIHAELA

1.Din cate am inteles eu, OUG 50 se aplica in principal la contractele noi, dar si la cele vechi anumite articole, cum ar fi art 37, 50-57, 66-69 si 70-71. Art 67 este cel cu rambursarea anticipata... deci nu vei plati comision de rambursare.
2.Totodata, actele aditionale nesemnate de catre consumatori, considerate acceptate tacit potrivit articolului 95 din OUG 50, isi vor produce efectele in conformitate cu termenii in care au fost formulate, "cu exceptia cazului in care consumatorul sau creditorul notifica cealalta parte in sens contrar in termen de 60 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei legi".
Am si eu credit la o banca comerciala cu un comision de risc de 75 lei si am facut reclamatie la ANPC, nu am primit inca raspuns, s-au implinit pe 15 dec. 30 de zile si nici banca nu m-a chemat. Probabil ca nici nu ma vor mai chema dupa ce deputatii din Comisia de Buget, Finante si Banci au aprobat, astazi, aplicarea majoritatii prevederilor ordonantei privind creditele populatiei doar la contractele de imprumut incheiate dupa intrarea in vigoare a actului normativ.
Mai avem o speranta, care se cheama "base"... sa vedem ce face la promulgare...
Buna ziua,
Ma numesc Mihaela Ples si am fost actionar si administrator intr-o societate cu raspundere limitat. In luna mai 2009 am cesionat cele 5.436 de parti sociale (16,8 % din capitalul social ) pe care le detineam in societate, celuilalt asociat, care in urma cesiunii a devenit unic asociat si administrator. Actele de cesiune au fost inregistrate la Camera de Comert abia anul acesta in data de 13 iulie. Au fost acceptate chiar daca aveau o data mai veche. La data respectiva facusem si un proces-verbal de predare primire a documentelor. Ieri data de 02.Sept. 2010 am primit o invitatie de la Adm. Fiscala prin care ma invita (in calitate de administrator) sa pun la dispozitie organelor de cercetare documentele societatii din 2006 pana in prezent. Am luat legatura telefonic si le-am adus la cunostinta ca nu mai am nici o calitate in aceasta societate, raspunsul a fost ca nu-i intereseaza, ca la ei nu figurez ca am cesionat si ca ar trebui sa ma prezint luni 06.09.2010 cu actele societatii ( cautandu-l eu pe unicul asociat, care este cetatean egipean si care locuieste in Romania din 1996 cu permis de sedere in scopuri de afaceri),ca altfel ma amendeaza ca ma sustrag de la controlu fiscal general. Intrebarea mea este: IN CE MASURA, PE CE BAZA JURIDICA MAI AM EU OBLIGATIA FATA DE ORGANELE FISCALE SA MA PREZINT LA SEDIUL LOR (in situatia in care eu nu mai am nici o relatie cu administratorul societatii si nu stiu unde are actele, cine este contabilul ...). Le-am spus ca-mi cunosc raspunderile de administrator pana la cesiune si ca sa ma contacteze numai in situatia in care trebuie sa raspund in fata legii, daca binenteles am facut ceva ilegal. Astept raspunsul dvs. cat mai urgent ca sa le trimit cu confirmare de primire raspunsul meu la invitatie.
Va multumesc.