avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate paul_

Activitate paul_

Nascut in tara europeana dar non UE (sau Schengen).
Am domiciliul in Romania de cativa ani. Am si cart de indentitate.
Constituie incalcare a legii daca fac scola de soferi si intru in posesia de permis de conducere romansesc?
Paul
Multumesc pentru raspuns.
Mentionez ca am domiciliul in Romania.
Permisul de conducere din tara natala este Expirat. Nu l-am preschimbat primele 90 de zile cand am venit in Romania din cauza ca nu aveam masina, etc.
Doresc sa stiu daca: Pot sa fac scoala de soferi in Romania fara se incalc legea?
Altfel ramane singura posibilitate de a Reinoi si Preschimba permisul din tara mea.
Multumesc
Buna sera.
Sunt cetatean roman de 2 ani rezindent in Romania. Nu detin permis de conducere romanesc. Permisul strain din tara natala este expirat de 2 ani. La inceputul lui 2008 am incercat sa il preschimb dar la ghisee au mai cerut acte aditionale. Din cauza de timp pentru aducerea alte acte din tara mea, nu am reusit sa il preschimb. In toata perioda din Romania nu am condus. Nici in tara mea nu am condus de 10 ani. Acum din cauza servicului trebuie sa conduc. Am exclus reinoirea permisul in strainatate din cauza si ca aici trebuie sa il iau de la capat pentru a fi preschimbat. Si a sumei de bani de la inapoiere pana la preschimbare. Am citit codul rutier despre detinera a doua permise nationale, si parca zice: Amenda de clasa IV.
Intrebarea este:
Pot sa fac scoala de soferi? Constituie fapta penala sau masuri admistrative?
Va multumesc.