avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate rslink

Activitate rslink

M-am interesat exact la notar si mi-a zis ca pot face act cu persoana in cauza, act de promisiune moment din care eu nu mai am treaba cu acel teren. Iar persoana in cauza cand termina de construit isi face singura act de vanzare cumparare catre ea.
Ce parere aveti? Din momentul in care ii fac actul de promisiune chiar nu i se mai poate intampla nimic?
Va rog ajutati-ma
Ca sa clarifc:

Terenul a fost atribuit in baza legii 15/2003 si a legii 175/2004. Terenul nu imi apartine eu am doar dreptul de a construi pe el. Terenul este al consiliului local. Nu stiu insa daca in lege ese interrzisa genul asta de procedura.

SI alte persoane au mai facut acest lucru in zona, deci banuiesc ca nu ar fi interzis de lege. Sau daca este ei au ignorat.

Pe teren nu este construit nimic. Eu am doar proiectul si autorizatia de constructie. Pe baza lor eu ii vand la notar respectivului presupusul imobil nereceptionat care practic nu exista, doar teoretic. Asta am inteles ca ar fi procedura.
In momentul in care imobilul ar fi finalizat se face receptia.

In conditiile in care aceasta vanzare se face in timpul cercetarii penale eu pot fi acuzat de rea credinta si respectivului sa i se execute silit imobilul? Asta chiar daca el dovedeste ca a construit tot numai din banii lui?

Exista vreo modalitate prin care sa pot impiedica sa aiba el probleme ulterioare? Dovezi ca imobilul a fost construit integral din banii lui sau chiar sa se specifice ca eu ii vand doar proiectul si autorizatia si nu un bun fizic existent? In fond eu chiar asta ii vand niste hartii prin care el are dreptul sa isi construiasca o casa, deci practic nu as instrainez nimic ca sa nu poata fi executat? Deci exista vreo modalitate prin care sa poata fi dovedit ulterior executorului ca eu nu am avut nimic fizic si nu am fost de rea-credinta neinstrainand nimic fizic?

Va rog mult sa ma ajutati daca puteti. Am fost la 2 avocati si mi-au zis ca se vor interesa.. Mai degraba cred ca pot afla de aici.

Multumesc


O ultima intrebare: daca nu mai vand nimic si as construi pe acel teren o fundatie pentru a nu pierde dreptul de folosinta a terenului executorul judecatoresc poate executa silit chiar si o simpla fundatie care s-ar afla pe terenul consiliului local?
Buna seara. Ma aflu in urmatoarea situatie

In urma cu 1 an mi-a fost atribuit de catre consiliul local o suprafata de teren cu titlu gratuit cu conditia ca eu sa imi ridic o locuinta in maxim 2 ani in baza legii 15/2003 si a legii 175/2004. Apoi dupa finalizarea la rosu a constructiei urma sa am posiblitatea sa cumpar si terenul de la consiliul local. Mi-am facut proiectul de constructie si am obtinut autorizatiile necesare, insa nu am demarat constructia. NIci macar nu am sapat fundatia.

In urma cu 2 saptamani am fost implicat intr-o situatie care a avut ca urmare cercetarea mea intr-un dosar penal. Ce stiu cert este ca la sfarsitul procesului se va pune problema executarii silite a unor eventuale bunuri pe care le am. Asta in conditiile in care nu e vorba de un prejudiciu material ci va fi vorba de despagubiri.

Acolo in zona unii oameni care au primit terenuri, dar nu au mai avut bani sa isi construiasca case, prin notar au cedat dreptul altor persoane contra unei sume de bani.

In momentul de fata, nu am nici bani sa imi construiesc casa si daca as avea probabil mi-ar fi executata silit. Insa m-am gandit ca as putea sa cedez dreptul asupra terenului unei alte persoane contra unei sume de bani care mi-ar folosi in relatia cu avocatul.

Din ce am inteles procedura consta in felul urmator

Merg la notar cu persoana respectiva si ii vand imobilul nefinalizat care nu exista practic ci doar teoretic pe baza proiectului si autorizatiei de constructie urmand ca in momentul in care persoana termina de construit sa se faca receptia.


Ce ma intereseaza pe mine este daca in momentul in care se va finaliza procesul executorul judecatoresc ii va putea executa silit respectivului locuinta. Si daca da care ar fi modalitatea prin care sa nu se intample asa ceva?

Respectivul nu este ruda cu mine ca sa se puna problema ca as instraina un bun pentru a evita executarea silita, mai ales ca acel bun nu exista fizic eu avand doar dreptul de folosinta al terenului.

Deci cum ar trebui procedat ca respectivul sa nu aiba probleme la o data ulterioara din cauza mea si sa poata sta linistit in casa? Asta in conditiile in care casa ar fi construita din cate am inteles dupa proiectul de constructie aflat pe numele meu.

Va multumesc mult