avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate dwinter

Activitate dwinter

Buna ziua,

Am citit aici pe forum si am gasit informatii cum ca adoptia cu efecte restranse nu se mai poate face?
S-a revenit asupra acestui aspect? Se poafe face asa ceva legal?

Multumesc,
Dora
tudorvaleriu a scris:

1. Cand va gasiti un alt loc de munca procedati la incetarea CCC (la Agentia de Prestatii Sociale) si incheiati noul CIM (Codul muncii va permite sa aveti mai multe CIM, simultan).
2. Apoi faceti cerere, la actualul angajator, pentru incetarea suspendarii CIM, prin renuntarea la efectuarea in continuare a CCC si, concomitent, o cerere de incetare a CIM, cu aceeasi zi, cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii).
3. Sa nu-i spuneti actualului angajator ca aveti un nou loc de munca pentru a nu va intarzia.


Multumesc mult de ajutor ! :)
magdalenapaun a scris:

sunteti in concediu ingrijire copil, contractul este suspendat, de ce vreti sa va dati demisia? ei sunt obligati sa va primeasca inapoi, chiar daca momentan este cineva in postul dvs.sau vreti sa va intoarceti mai devreme la serviciu?

(6) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.



Da, vreau sa ma intorc mai devreme la munca (au trecut doar 10 luni din concediul de 2 ani)
Sa inteleg ca in conformitate cu punctul (6) nu mai trebuie sa dau preaviz?
Nu stapanesc limbajul juridic prea bine si probabil m-am exprimat gresit.

1. De ce doriti sa demisionati? De ce nu faceti o cerere de incetare a CIM cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii)?

Cand am spus demisie ma refeream de fapt la incetarea CIM cu acordul partilor, dar nu am stiut cum sa ii spun :)

2. Mai intai ar fi nevoie de incetarea suspendarii CIM si apoi incetarea acestuia.
Si pentru a face acest lucru firma ar avea nevoie de la mine de un preaviz dat conform CIM?

2. Daca a angajat pe cineva in locul dvs., cu CIM pe perioada nedeterminata, este problema angajatorului, el a incalcat legea, nu dvs.
Asa este.

3. Ati gasit un alt loc de munca si doriti sa renuntati la CCC?
Nu, dar sunt in cautari.
Am fost la cateva interviuri si e posibil sa imi gasesc in curand.

Va multumesc pentru raspunsuri si rabdare
Nu mi-am dat demisia, dar acum imi caut un alt loc de munca pentru ca nu doresc sa ma intorc la firma unde am lucrat pana sa intru in concediu de crestere copil. Este o mare posibilitate sa imi gasesc in curand alt loc de munca si va trebui sa imi dau demisia. Totusi, avand contractul suspendat, mai e cazul sa imi dau demisia? Ei au angajat pe altcineva in locul meu pe perioada nedeterminata (desi din ce stiu eu nu ar fi fost legal sa faca asa).
Pozitia mea in firma este destul de importanta, dar nu am functie de conducere si cu toate astea mi-au scris in contract o perioada de preaviz de 30 de zile. Sunt obligata sa dau preaviz?
Buna ziua,

Din februarie anul curent sunt in concediu de crestere copil cu contractul suspendat. Firma a angajat in locul meu o persoana cu contract de munca pe perioada nedeterminata (desi din ce stiu eu nu prea aveau voie legal sa faca asta, nu?)

In contractul meu de munca scria ca, in cazul in care imi dau demisia, trebuie sa dau un preaviz de 1 luna de zile.
Avand in vedere ca eu am contractul suspendat si ei au deja pe cineva in locul meu cu contract pe perioada nedeterminata, daca imi dau demisia (pentru ca doresc sa imi schimb locul de munca) mai trebuie sa dau preaviz?

Multumesc anticipat.