avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1072 soluții astăzi
Forum Activitate ddaniel4416

Activitate ddaniel4416

Am introdus plangerea in termen de 15 zile. mi-am ridicat permisul de la politie si din cauza ca magistratii au avut vacanta au fixat ca termen de judecata data de 15-09-2010.

Credeti ca am ce sa adaug la plangere , este intocmita corect ? Un sfat o idee ceva !

Daca nu se anuleaza procesul verbal este cineva dispus sa ma reprezinte in recurs in caz ca exista vreo posibilitate de a formula in alt fel plangerea?
Singurele greseli din PV au fost strada scrisa ca sens de mers si neprecizarea ca trecerea de pietoni era semaforizata
Buna ziua as dori un sfat sau in caz ca contestatia nu are nici un rezultat pe cineva care ar putea sa se ocupe de recurs .
Va atasez exact plangerea pe care am facut-o :

La data de14./04./2010 ma deplasam cu autoturismul marca BMW, cu numarul de inmatriculare , proprietate personala spre str. Baba Novac . Venind dinspre str. Unitati traversand sos. Mihai Bravu ( Intersectia Baba Novac) am fost oprit de un echipaj de politie pe motocicleta.

......

Am mers de la mall Vitan pe str. Unitatii pana in intersectia baba novac cu Mihai Bravu unde am asteptat pana la schimbarea semaforului in culoarea verde. De acolo am traversat intersecta pana la intrarea pe str. Baba Novac unde este este o trecere de pietoni semaforizata unde pietonii aveau culoarea rosie la semafor, eu neavand obligatia legala sa opresc mi-am continuat drumul spre str. Tuculescu Ion. Dupa aproximativ 200 m dupa ce am trecut de intersectia Baba Novac am fost oprit de un agent de circulatie pe motiv ca nu am acordat prioritate de trecere pietonilor. Eu i-am explicat domnului politist ca nu aveam de ce sa le acord prioritate pietonilor pentru ca trecerea de pietoni era semaforizata si ei aveau culoarea rosie la semafor si mai mult de cat atat nu era nici un pieton angajat in traversare deorece stateau pe loc si asteptau schimbarea semaforului in verde pentru a putea traversa

.......

In subsidiar doresc sa atrag atentia instantei asupra unor deficiente de care sufera procesul-verbal de contraventie. Doresc sa precizez ca str. Liviu rebreanu mentionata de domnul politist ca directie de mers nu are nici o legatura cu intersectia in cauza aceasta situandu-se aproximativ la 2 km distanta .
.........
Motive de anulare

Domnul politist nu precizeaza in procesul verbal despre ce trecere de pietoni este vorba , aceasta fiind semaforizata sip e culoarea rosie ; eu neavand obligatia legala sa acord proritate pietonilor pentru traversare.

.........
Mentionez ca doresc anularea contraventiei prevazuta de art 135h din oug 195 , doresc sa adaug ca detin permis de conducere de 9 ani din anul 200012



Cu deosebita stima, Dragomir Daniel