avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate constanntinn

Activitate constanntinn

Va multumesc f mult, am comandat proiectul la o firma agreata de furnizor.
Firma este autorizata si recunoscuta in Bacau.Eu contestam legalitatea proiectului(referatului )de debransare.De ce sa dau bani pe acesta?
Doresc sa ma debransez si apoi sa imi instalez CT. NU am voie sa imi aleg furnizorul de servicii?!
Renunt la el si atat, printr-o comunicare scrisa.
Pentru ce imi trebuie acel proiect daca ma voi debransa?! Ce imi calculeaza mie?!
Am acordul vecinilor directi si al asoc de prop.
Este legal proiectul, trebuie sa il platesc?( cred ca acest lucru a fost facut pentru a ingreuna procedura, eventual renunta...)

Cu respect,
Buna ziua,

Proiectul imi este cerut de CET Bacau.Acest poiect il fac 4 firme pe care le agreeaza ( "cardasie totala").Am fost vineri 10.09.10 la CET sa fac informare privind debransarea mea si sa platesc ceva taxe( daca erau). Nu am avut ce sa fac spunand ca trebuie sa solicit una din firmele agreate, sa intocmeasca proietul.
Din cate am inteles acest proiect calculeaza si echilibreaza instalatia termica inainte, respectiv dupa debransare, dar nu face si nici pe viitor CET-ul cest lucru: sa taie, sa schimbe tevile la fiecare ap si bloc....foarte costisitor.
Dupa ce proiectul este facut de firma se trimite catre CET pt a da avizul de debrransare.Apoi va veni cineva de la CEt sa ca sa facut debransarea.

Am acceptul vecinilor, asociatiei.

Multumesc
Buna seara,

Doresc sa imi montez centrala de apartament( Bacau) si imi este solicitat acel proiect de debransare.Este legal acest proiect?! Din consultarile avute cu firme a rezultat ca acest proiect este o "apa de ploaie". CET Bacau a desemnat cateva firme ce fac aceste proiecte care nu sunt decat niste hartii copiate la xerox si schimbate doar numele beneficiarului. Nu am dreptul sa imi aleg serviciul pe care doresc sa il am sau imi este impus?! Am contractat o firma pentru montarea centralei care mi-a spus ca nu va face acest proiect( are montate "n"centrale fara acest proiect), iar daca va fi vreo problema se va actiona in instanta( daca administratorul va inregistra consumul de caldura dupa montarea centralei) , sansele de reusita ale consumatorului fiind f mari.