avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate iuli07

Activitate iuli07

multumesc pentru raspuns, mi-ati confirmat parerea
Buna tuturor,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
In 20 aprilie 2010 am achitat avansul la pentru un autoturism KIA, am incheiat un contract cu dealer-ul Asia Motors Timisoara in care se stipuleaza ca in 60 de zile lucratoare voi intra in posesia masinii. In 17 mai 2010 mi s-a solicitat achitarea integrala a masinii si predarea celor trei vouchere din programul Rabla si m-am comformat. Nu am intrat in posesia autoturismului nici in ziua de azi! Am cerut informatii prin mail de la "KIA Motors" via pagina lor de web: www.kia.ro. Raspunsul primit a fost ca pentru autoturismul comandat de mine (in mail s-a specificat clar ca masina s-a comandat pe numele meu, cu dotarile solicitate) s-a achitat de catre Asia Motors catre KIA RO 1388,66 euro, si masina va fi expediata spre Timisoara in momentul platii integrale de catre Asia Motors. In caz ca doresc sa intentez proces impotriva cui trebuie sa depun plangerea, impotriva lui Asia Motors Timisoara sau KIA RO? Cele doua entitati pot fi considerate ca una in cazul de mai sus? Care sunt sansele sa imi primesc masina pe care am achitat-o sau sa imi recuperez banii? Mai exista o alternativa la proces? Multumesc!