avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 982 soluții astăzi
Forum Activitate noroots

Activitate noroots

Acum 5 ani m-am mutat cu prietena intr-un ap din Timisoara.Contractul a fost facut prin agentie imobiliara pe durata unui an.Am platit 170 euro(chiria)+170 euro garantie+ comision agentie.In contract e precizat ca am platit si garantie(mai putin comision agentie).Dupa un an nu am mai facut nici un contract dar am mai stat inca 4 ani prin acordul ambelor parti(ne-a marit si chiria la 230 euro,nu stiu daca e relevant). De mentionat ca in apartament nu era pat,frigider,etc..noi am cumparat tot.De fapt totul era de pe vremea ceausista,mobila,robineti,instalatie electrica..etc.
Pe 10 septembrie 2010 am decis sa ne mutam,am vb cu propietara(avea imputernicire,fiica ei din germania detinea apartamentul).Totul a decurs ok,am platit tot la zi,a zis ca ne da garantia cand platim si ultimele cheltuieli.Am platit tot,iar acum nu vrea sa ne mai dea banii pentru ca un robinet e blocat,becul din bucatarie nu merge ,asta desi noi am lasat in apartament frigider,pat,masuta,cuier..etc,apartamentul era gol cand am venit.
Intrebarea mea e..am vreo sansa sa imi recuperez garantia daca merg la politie?Sau pot sa o sperii ca ma duc la finante si depun plangere ca a facut evaziune fiscala timp de 5 ani? Eu am toate chitantele ce au fost platite in ultimii ani,pot sa dovedesc ca am stat acolo fara probleme.
Cand i-am spus de la inceput ca avem nevoie de viza de flotant si sa inregistreze contractul a zis ca nu poate..ca e mult de munca..etc etc.
Ce trebuie sau ce pot sa fac pt a imi recupera garantia?
Va multumesc anticipat.