avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1175 soluții astăzi
Forum Activitate Laur70

Activitate Laur70

Problema e ca traim in Romania si tot timpul se schimba cate ceva (nu te-ai obisnuit bine cu un lucru, ca apoi sa se schimbe). Asa ca urmaresc site-ul ANAF-ului lunar, caci mereu apar update-uri la programe.
Scuze ca n-am mai intrat pe forum sa anunt schimbarea de cod CAEN, insa este de luna trecuta. Acesta apare, intr-adevar, pe formularul Declaratiei 112 descarcat de la Anaf, la deplasarea cursorului deasupra campului unde se completeaza codul CAEN. Daca asa spun ei, asa o fi. Oricum, prea multe schimbari.
Codul CAEN pentru Asociatiile de proprietari pentru Declaratia 112 este 9700, iar procentul pentru fondul de risc si accidente este 0,214%.
Un program pt. Asociatiile de proprietari care poate genera state de plata si Declaratia 112 este BlocManagerNET. Acum vad ca s-a schimbat si codul CAEN, acum este 9700. Foloseste cineva acest program? Ms.
@scrichy
Buna seara. Eu ma refeream la Anexa 1.2, Sectiunea C, la pct.1 "Tip asigurat alte entităţi asimilate" unde se alege "18-Persoane care realizează venituri profesionale din contracte / convenţii civile prev art. III din OUG 58/2010 modificată". O seara buna.
scrichy a scris:

@laur70
eu am la asociatie asa:
-conventie civila/administrator/nu e pensionar/ pentru care platesc sanatate,pensii,somaj,atat din venitul brut al angajatului ,plus cota angajatorul,care plateste solidar cu beneficiarul de venit;
-conventie civila/f.servici/pensionara/pentru care platesc numai impozit 16%;
Din luna iulie2010,asa am platit si in ian 2011,tot asa am platit.
in codul fiscal scrie ca si angajatorul plateste solidar cu beneficiarul de venit.
In declaratia 112,la fond garantare salarii am trecut parca 0,eu administratorul neavand contract de munca la acea asociatie.


In Anexa 1.2 din Declaratia 112 la Sectiunea C, la tip asigurat 18 daca se pune ceva diferit de 0 la pct.11 "Baza Contributie Individuala Sanatate" si se apasa butonul Verificare, apare Mod de calcul eronat. In concluzie, la Conventii civile nu se mai opreste sanatate, cine nu este asigurat trebuie sa mearga sa plateasca sanatatea la Casa. Asa scrie si la ghidul din link-ul postat anterior (pt. conventii civile este valabil punctul V din acel ghid).
scrichy a scris:

@laur70
BUNA SEARA,
de aceia este vorba,dar eu la o asociatie de propietari nu am contracte de munca,numai conventii civile,platesc doar pensii,sanatate si somaj,daca era CM stiam ca trebuie sa apara,dar in cazul conventiei,nu.

La conventii civile se platesc doar pensiile, somajul si impozitul pentru angajati, iar pentru pensionari doar impozitul (se depune Declaratia 100 pentru acestia). In Declaratia 112 trebuie completata sectiunea C.
scrichy a scris:

Buna seara,am verificat decl.112,mi-au raspuns in recipisa ca exista :
Erori validare:
Suma deductibila este diferita de 0 pentru cod obligatie 423
imi poate spune cineva ce inseamna asta,sau unde pot afla detalii mai ample,va rog.

Buna seara. Cred ca-i vorba de Anexa 1, Sectiunea A la "18. (423)- Contributia angajatorilor la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale" trebuie sa aveti 0 la suma deductibila. O seara buna.
Un nou ghid privind obligatiile fiscale ale Asociatiilor de proprietari: [ link extern ]
Multumesc. Pe asta il stiam si eu, dar nu stiam daca mai este valabil.