avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate norela

Activitate norela

Răspuns la discuția concediere
freeelis a scris:

Exista anumite prevederi legale care se aplica si in cazul concedierilor din sectorul bugetar ... nu primeaza criteriul competentei, ci cel social ...


Mi se pare nedrept ,ca eu care nu am copiii ,sa ma concedieze , iar colege sau fostele colege,cu soti navigatori ,copiii care au loc de munca sau studiaza in strainatate ,sa fie mentinute pe posturi.
Dar se pare ca la noi competenta nu mai conteaza ,ci daca esti mai "pilos",
nedreapta Romanie .

Răspuns la discuția concediere
pneagu a scris:

Trebuie sa primeze criteriul profesional. In caz de competente egale se aplica criteriile sociale.


Ce sanse am avea daca ajungem in instanta ?
Vreau sa mai adaug cateva lamuriri,propunerea ca cele fara copiii sa intre in examen , a fost facuta de sindicat si aprobata de manager.
Mai poate fi facut ceva , in aceasta situatie ?


Va multumesc.
Discuție concediere
Imi desfasor activitatea intr-o institutie a statului, iar in urma reducerii locurilor de munca din cadrul unitatii ar trebui sa plece 4 persoane .
Din totalul de 20 de angajati am fost selectate 5 persoane pentru a particita la un concurs de departaje ,in urma caruia 4 persoane vor fi concediate .
Vreau sa mentionez ca restul colegelor sunt considerate cazuri sociale pentru ca au copii in intretinere ( nefiind unice intretinatoare, sunt persoane casatorite )
Faptul ca nu am famie si nici copil ,poate fi luat drept criteriu pentru a fi concediata ?