avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 984 soluții astăzi
Forum Activitate Gabi0740

Activitate Gabi0740

Buna ziua,

In urma cu 4 luni am fost prins ca am condus o motocicleta neinmatriculata pe drum public. Dosarul a fost trimis la parchet si zilele astea s-a finalizat dosarul cu rezultatul: Am fost scos de sub urmarire penala pt. ca fapta nu a fost considerata grava si am fost amendat cu o amenda administrativa. Cu hartia primita de la parchet am plecat la politie ca sa imi deie permisul. La politie am avut surpriza sa imi zica ca pt. fapta asta mi-a fost suspendat permisul de conducere pe 3 luni. Adaug ca pe perioada judecarii eu am circulat cu dovada de la politie eliberata in fiecare luna. Cand am dus solutia de la parchet au zis ca din data in care expira dovada am permisul suspendat 3 luni. Nu gasesc nici unde in codul rutier sa scrie asta. Cum pot proceda sa imi reduc macar la 1 luna perioada de suspendare, am inteles ca nu mai am sansa asta pt. ca mi-a fost suspendat permisul de conducere pe o luna mai demult, si din cauza asta nu pot beneficia de examenul pt. a reduce pedeapsa de la 3 luni la 1 luna.
Vreau sa stiu daca este corect cum au procedat si daca stie cineva care e articolul, pt. ca eu deja am vb cu 2 persoane din politia rutiera ( 2 prieteni ) si ei au spus ca din cat stiu ei nu trb sa imi suspende permisul dupa ce am primit solutia de la parchet si am platit amenda dar nu au stiut sa imi zica articolul pe care trb sa il citesc.