avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Activitate cristhall

Activitate cristhall

Discuție OUG 50/2010
Buna ziua,

Sunt un client al Otp din feb. 2008 cand am incheiat un contract de credit ipotecar in CHF. La data contractactarii creditului dobanda era de 5,5% iar ulterior, la 3 luni de la incheierea contractului mi s-a adus la cunostinta ca dobanda s-a majorat, ajungand astfel la 6,5%.
O data cu aparitia OUG 50/2010 banca ar fi trebit sa ma notifice in legatura cu actul aditional ce urma sa modifice clauzele din contractul initial, dar nu a facut-o.
In 17.09.2010 cand m-am prezentat la banca pt a achita rata lunara, am intrebat despre aceasta ordonanta si despre aplicabilitatea ei, si abia atunci mi-au inmanat sa semnez notificarea si mi-au scos un exemplar al actului aditional.
Penru ca notificarea mea s-a facut cu intarziere si cu incalcarea prevederilor OUG 50/2010 am depus o petitie in acest sens, in aceeasi data, respectiv 17.09.2010,cu reclamatia ca banca nu m-a notificat, fara a preciza nimic despre prevederile din actul aditional la contract, intrucat nu am avut atunci timpul necesar sa-l studiez ca sa-mi pot exprima optiunea.
In actul aditional se precizeaza ca dobanda pe care o aveam, valabila in luna sept 2010, de 6,49% se formeaza din 0,2 LIBOR si 6,27% marja bancii.
Fac precizarea ca in contractul semnat in momentul luarii creditului nu se specifica nimic despre aceasta marja a bancii, ci doar ca dobanda bancii este de 5,5% si este variabila in functie de LIBOR, fara a se specifica nimic despre marja bancii ca ar fi o componenta a dobazii sau valoarea ei.
Nu inteleg de unde provine aceasta marja de 6,27% si mai mult nu inteleg de unde provine valoarea ei.
Daca presupun ca ar fi existat inclusa in dobanda de 5,5% valabila la data tragerii creditului si mai ales ca este o marja fixa pe toata perioada creditului, logic ar fi ca este mai mica decat 5,5% si binenteles mult mai mica decat 6,27% cat incearca banca sa mi-o impuna prin actul aditional.

V-as ruga daca puteti sa ma lamuriti in acest sens si ce as putea face. Nu vreau sa semnez acest act aditionalintrucat il consider un abuz al bancii asupra mea.
Precizez inca o data ca petitia pe care am depus-o face precizari legate de notificarea mea fara a respecta termenul legal mentionat in OUG 50. Nu am semnat inca actul aditional intrucatconsider ca la aceasta data ma incadrez in termenul precizat tot de ordonanta ca in 15 zile de la notificare imi pot exprima optiunea. Sper sa fi interpretat eu bine actul si sa nu considere ei ca, daca OUG 50/2010 intra in vigoare din 20.09.2010 nu mai pot beneficia de 15 zile de la notificare pentru a semna actul aditional.


Daca ma poate ajuta cineva cu un un sfat....
Va multumesc frumos!