avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate marian101

Activitate marian101

Răspuns la discuția act sexual cu o minora
sunt m,ai multe criterii,sunt foarte sigur ca le cunoasteti.
-gradul de pericol social
(atingere minimă adusă uneia din valorile sociale apărate de lege, prin conţinutul ei concret, fiind lipsită în mod vădit de importanţă, nu prezintă gradul de pericol social al unei infracţiuni.)
-modul de savarsire a faptei
-urmarea produsa, sau care s-ar fi putut produce
- persoana şi conduita făptuitorului.
-mijloacele de savarsire a faptei
-scopul urmarit
- împrejurările în care fapta a fost comisă

deci,nu poate intra oricine oricand la inchisoare pentru o plangere.sa nu credeti ca procurorul a dat aiurea solutia.e un procuror cu experienta,stie ce face.

un exemplu:În baza art.11 pct.2 lit. a în ref. la art. 10 lit. b ind.1 Cod proc.pen. coroborat cu art.18 ind.1 Cod penal, a achitat pe inculpata B.M. pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art.271 alin.2 Cod penal.
Conform disp.art.91 Cod penal, i s-a aplicat inculpatei amenda cu caracter administrativ de 1.000.000 lei.trebuia bagata la inchisoare?
Răspuns la discuția act sexual cu o minora
domnule r.gaby.pe baza caror probe ma vor acuza?pe o plangere penala?nu inteleg?adica,inteleg ca ati vrea sa fiu pedepsit,dar spuneti-mi si pe baza caror probe.ca mama ei a banuit ceva?si mi-a facut plangere?
Răspuns la discuția act sexual cu o minora
nu,eu aveam 18 ani si 2 luni
Răspuns la discuția act sexual cu o minora
cum se poate proba vinovatia?si cum se poate proba intentia?si pedofilia nu este la varsta de 14 ani.ci sub 12.si e amenda aedministrativa.sa dat SUP.deci,nu sunt probe.
Răspuns la discuția act sexual cu o minora
am scris clar mai sus ca e vorba de sex oral #-o#-o. iar fata la cea data a declarat ca nu a facut sex oral cu mine niciodata.nu am aburito acum sa declare asta.ea a declarat atunci si gata.nu a mai fost chemata.e chiar vreau sa ma casatoiresc.dar asta e problema mea.altceva am ointrebat pe forum.multumesc oricum.
Răspuns la discuția act sexual cu o minora
da.pana atunci.dupa aceea divortez.si,deja e in favoarea mea. :)).pentru ca fata a declarat ca nu am facut sex oral,martori nu sunt,virgina este.asa ca...doar intrebam.
am intretinut in urma cu doi anio,un act sexual oral.cu o minora de 14 ani.acum ea are 16 ani.plangere e depus mama ei,la acea data.acum,ea poate sa isi retraga plangerea?sunt chemat din nou,la recurs.instanta de fond a mentinut ordonanta procurorului(SUP SI 1000 RON amenda)instanta de recurs nu poate da solutia,deoarece mama feteii tot amana.deja a amanat de 4 ori.deci,poate sa isi retraga fata plangerea,daca e facuta de mama ei?sau,poate sa dea o declaratie in care sa zica ca nu mai vrea sa ma acuze?caci ea nici nu a vrut.vrem sa ne casatorim,dar relatia noastra e pe de ascuns,caci ma tem sa nu zica cineva la recurs ca noi inca ne vedem.multumesc.