avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate colt1504

Activitate colt1504

Scuze, dar inca nu imi este foarte clar.
Stiu ca in mod normal pt PFA trebuie sa platesc contributii la CAS si la Pensii.
Intrebarea mea era daca nu cumva de anumite taxe (specifice PFA) am fost scutit in perioada cat am fost angajat cu norma intreaga la o alta firma.
Daca da, care dintre ele?
Multumesc
Buna ziua.
In primul rand imi cer scuze daca intrebarile mele sunt mai stupide, dar chiar nu ma pricep deloc la chestiile de fiscalitate si contabilitate.
Concret: in perioada 01.09.2009 - 15.09.2010 eu am fost angajat cu norma interaga la o firma. In paralel am avut ( si inca mai am) si un PFA ( impozit pe norma de venit, neplatitor de TVA).
In toata perioada aceasta eu, ca PFA, am platit doar transele trimestriale aferente impozitului pe baza normei de venit.
Insa toate celelalte impozite ( sanatate, pensie, etc) nu le-am platit, considerand ca ele sunt achitate de catre firma la care lucram in paralel.

Este corect cum am gandit sau ar trebui sa merg repede sa achit impozitele pt PFA pana nu ating penalizarile cote astronomice?
De asemenea, cum e cu impozitul pt somaj? Am inteles ca el a fost valabil doar pana la 10.09.2010, deci cand inca eu mai lucram pe carte de munca. Trebuie achitat si el?
Va multumesc
(Nu cred ca are importanta, dar mentionez totusdi ca PFA-ul este pt servicii informatice si este inregistrat la Brasov)