avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Activitate adita26

Activitate adita26

Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
L-ai uitat pe Tudorel Toader....
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
cameliadinut a scris:

Madi79 a scris:

In ceea ce priveste problema locatiunii sunt de acord cu tine, asa am gandit-o si eu, sa vedem ce decid in privinta contestatiilor!


totusi, cred ca era mai bine daca toata lumea se mobiliza sa conteste, una e cand primesti 2-3 contestatii la o intrebare si alta cand primesti 50... cred ca i-am fi responsabilizat mai usor pe cei din comisia de solutionare...


Sa stii ca nu mai pot ei din cauza asta. Va aduceti aminte de examenul inm 2010? Cand au iesit cu declaratii de genul candidatii sunt slab pregatiti?
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
isis23 a scris:

mariana_en a scris:

nu stiu, mi se pare o aberatie, mai ales ca e vorba de indatoririle de serviciu ale VICTIMEI??!
ok, tot ce tine de purtarea abuziva e absorbit de omor, da` ce-are aia cu prefectura?? o vrea sa zica ca 250 e absorbit de omorul deosebit de grav si se retine in concurs cu alta modalitate a infractiunii de omor?? da de ce musai in legatura cu indatoririle de serviciu? cum naiba? sunt contabil, ma duc la fisc, ala ma ia la injuraturi si-mi da si in cap si in cazul asta nu mai e absorbita, ci se retine in concurs?pai in cazul asta nu mai e purtare abuziva, e omor deosebit de grav...
e trasa rau de coada..

Nu,... eu care sunt functionar si sunt in timpul serviciului ( purtare abuziva ) iti dau in cap tie care esti tot functionar in legatura cu un act pe care l-ai facut pentru mine in trecut. Aceeasi actiune= concurs ideal. Calitatea subiectului activ si a subiectului pasiv intrunite in aceeasi actiune conduce la retinerea concursul ideal.
Sau poate am gresit bine:D




Cam dubioasa intrebarea.
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
mariana_en a scris:

eu nu am cumparat decat o procedura penala, pt ca era singura pe care am gasit-o actualizata cu extrem de mica reforma...dupa toate faimoasele grile pe care le-am tot pitrocit pe-aici, nici o sansa sa-mi arunc banii pe minunile marca udroiu. din pacate individul procedeaza exact ca anumiti profesori de pe la drept, care nu-ti verifica cunostintele, ci mai degraba verifica daca i-ai cumparat cartea..sunt o gramada de chestii obscure la care numai el face referire, sau pe care le trateaza altfel decat ceilalti, si ghici-ghicitoarea mea care-o fi raspunsul corect..
din pacate optiunile noastre sunt destul de limitate...si mitrache, si alti autori povestesc cate ceva despre codul penal...incolo, citeste spete si descurca-te cu opinii si chiar spete contradictorii...sau cumpara udroiu..

edit: intrebarea aia chiar ar merita contestata, si motivata cu citat din cartea tipului, indicata pagina, editia etc
eu n-am cum, ca am raspuns corect..:P
in alta ordine de idei, ma lumineaza si pe mine cineva de raspunsul b la 66 G1??? aia cu purtarea abuziva?



Se poate da o explicatie coerenta la intrebarea 61 G1 sau 79 G1?
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Intrebarea 79 G1, poate sa ma lamureasca cineva? Retinerea/ Obligarea de a nu parasi........./ Arestarea se dispun in baza unor date? In cod/carti scrie foarte clar : probe sau indicii temeinice!!!

Date sau indicii temeinice sunt necesare la interceptari.


Se joaca de-a cuvintele?
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Cunosc 2 persoane care au luat peste 7. Punctajul meu... 69.
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
isis23 a scris:

Tot de pe blogul lui Danilet ! Asta asa ca sa stiti daca va bucurati sau nu ! Cineva vad ca vede lucrurile putin altfel. Citez
" Buna ziua !
Nu stiu de ce dar am senzatia ca schimbarea puterii politice are” oarsice” influenta asupra deciziilor d-voastra in CSM. Desi in mod categoric nu ar trebui sa aiba. Ba mai mult imi pun speranta, plina de credulitate uneori, ca veti ramane singurul bastion in fata a ceea ce se incearca acum pe toate caile. Cunoscatorii stiu la ce ma refer. E suspecta dorinta brusca de intrare direct in magistratura a unui numar mare de judecatori si procurori. Acum dupa aceste alegeri, v-ati dat seama de cat personal aveti nevoie in sistem ? S-a facut o rectificare de buget si noi nu stim ? Scuze dar nu pot sa nu remarc ” coincidenta” si inconsecventa! Unii din noi mai citesc si printre randuri ! Aveti nevoie de oameni noi de “nadejde ” ? Brusc va dati seama ca nu se stie , ca sunt neclaritati, schimbati schimbarea ! Si sub vestea buna ca vor fi doua concursuri, noi astia destui de multi si creduli, sa ne bucuram ??? Se va vedea la interviu cum sta treaba asta cu bucuria ca sunt multe locuri. Si se vor uita asa tamp in gol, neintelegand de ce nu au intrat. Sa dea ” Cel de Sus ” sa ma insel !!
Ne puteti spune clar care este motivul pentru care puteti sa organizati acum, doua concursuri ? Va rog sa imi spuneti ce a aparut cu caracter de noutate nu ce stiati si inainte !
Va multumesc ! "
[ link extern ]

E cam altfel perspectiva, nu ?;) Bineinteles daca individul/a care a postat are dreptate !






Cum are cate unul coloana vertebrala, cum i se sare la gat.Nu v-ati intrebat de ce oare ei au fost mai degraba interesati sa schimbe regulamentele de nu stiu cate ori? O problema spinoasa din punctul meu de vedere este cresterea ponderii interviului de la 10% la 25% si introducerea notei minime 7 la acesta, pe de o parte, cat si scaderea ponderii probei de specialitate de la 75% la 52,5% pe de alta parte.
Pe mine m-au "fript" cu interviul in august 2011, in conditiile in care avea pondere 10%, iar la proba de specialitate am avut 77.
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Fratilor, nu va mai framantati atat.
Grila de logica presupune 120 de intrebari. Din aceste 120 de intrebari 20 sunt pretestate. Acelea nu se puncteaza. In final raman 100 de intrebari care se puncteaza.
Deci faci ca fraierul 120 de intrebari si se puncteaza 100...Iar la cele 20 pretestate nici macar nu-ti da solutiile.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
adita26 a scris:

Va faceti probleme degeaba. Tot ca ei va fi. TREBUIE sa intre si ai lor. Nu vedeti? Le stam in gat.
Cand va aud vorbind despre subiectivismul probelor...... Spuneti lucrurilor pe nume. Trebuie sa intre pilosii! Va e frica?
Asta vara eram aproape intrat. Mi-au tras un 7 si ceva ( nici nu mai stiu exact sutimile) la interviu si au dat cu mine inapoi 100 locuri.


Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Va faceti probleme degeaba. Tot ca ei va fi. TREBUIE sa intre si ai lor. Nu vedeti? Le stam in gat.
Cand va aud vorbind despre subiectivismul probelor...... Spuneti lucrurilor pe nume. Trebuie sa intre pilosii! Va e frica?
Asta vara eram aproape intrat. Mi-au tras un 7 si ceva ( nici nu mai stiu exact sutimile) la interviu si au dat cu mine inapoi 100 locri.