avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate elaida

Activitate elaida

Răspuns la discuția ajutor si lamurire
Multumesc,Eduard! raspunsul tau imi este cat se poate de folositor....am vrut sa ma asigur de claritatea lucrurilor pentru a putea sa cer ceea ce mi se cuvine...programul este mentionat in mesajul meu anterior.Beneficiez de cele doua zile libere dar zilele de weekend nu-mi sunt platite. Inca o data multumesc!
Buna ziua,lucrez la o firma privata si as avea o intrebare la care va rog sa-mi raspunde-ti. cum ar trebui sa fie pontate si platite zilele de weekend in care lucrez?....programul meu fiind de 8 ore dar lucrand un program dupa cum ar urma ...luni dupaamiaza,marti dimineata,miercuri libera,joi dupaamiaza,vineri dimineata,sambata liber,duminica dupaamiaza ,luni dimineata....si tot asa daca luna are 4 saptamani lucrez un weekend intrec si 2 pe jumatate.am o zi de weekend o data la 3 saptamani libera.....cand vine pontajul sunt amenintata ca nu-mi acumulez orele necesare pe luna si sunt chemata sa recuperez in ziua libera care ar putea fi tot o zi de weekend sau una din cursul saptamanii......intrebarea mea ar fi cea de mai sus mentionata si daca este corectitudine in a recupera atata timp cat lucrez sambata,duminica si nu sunt platita .mentionez ca pontajul se face de luni pana vineri fara weekend....mai primesc un 5 la suta spor de weekend.....va multumesc.