avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate crisa.criss

Activitate crisa.criss

Răspuns la discuția minor in strainatate
Multumesc frumos pentru raspuns! Voi merge la un notar pentru a vedea ce costuri presupun acele imputerniciri. O seara buna!
Buna seara,
Eu urmeaza sa lucrez pentru o perioada de 2 ani in Belgia insa aici in tara vor ramane parintii, sotul si cele doua fiice in varsta de 4 si 8 ani.Pe parcursul acestor ani copiii vor veni in vizita in Belgia fie insotiti de mama mea,fie insotiti de tatal lor. Intrebarea mea este....ce masura va trebui sa iau inainte de a pleca pentru a ma asigura ca le va fi facilitata iesirea din tara a copiilor pe parcursul sederii mele acolo? Declaratia de care se vorbeste ca trebuie data de ambii parinti la notariat e valabila si in cazul meu daca le fac ambilor copii pasaport? Cat timp are valabilitate aceasta declaratie? Daca vin in Belgia cu mama mea pot iesi din tara doar cu pasapoartele personale? Lamuriti-ma si pe mine ce trebuie sa fac sa facilitez iesirea din tara a copiilor mei pe parcursul acestor 2 ani.Mentionez ca eu si sotul meu suntem casatoriti, deci copiii sunt in custodia amandorura, nu se pune problema vreunui act de divort.#-o