avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Activitate dardana2007

Activitate dardana2007

in 2008 am avut un control CFG care ,,a costatat ,,ca la unitatea unde sunt contabil sef s-au cheltuit in perioada 2004-2007 in mod fraudulos o anumita suma la cheltuielile de protocol. In procesul verbal incheiat s-au legat doar de faptul ca aceste sume au fost cheltuite de directoarea unitatii in interes personal. Legat de contabilitate sau de persoana mea nu au obiectat nimic.Unitatea a intocmit dosar penal in baza procesului verbal al CFG din cate stiu eu pe numele directoarei.In 2009 am primit o rezolutie de neinceperea urmaririi penale pentru directoarea unitatii culmea si a mea(habar nu aveam ca sunt cercetata penal),pana atunci nu am primit nici o citatie si nici vreun semnal ca sunt cercetata,nici in rezolutia de neinceperea urmaririi penale nu apare nimic legat de persoana mea. Unitatea a facut recurs. Zilele trecute am primit o citatie prin care sunt chemata in instanta in calitate de intimat , in proces cu unitatea in calitate de petent pentru fond -plangere impotriva rezolutiilor sau ordonantelor procurarului de netrimitere in judecata.Am luat legatura cu juristii unitatii sa-i intreb ce se intampla si mi-au raspuns ca nici ei nu stiu nimic si ca si pentru ei a fost o surpriza.
Deoarece surpriza neplacuta a fost atat de mare si pentru faptul ca niciodata nu am avut de a face cu instanta , va rog pe dumneavoastra sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac in acest caz. Sa-mi angajez un avocat ?